Česká jména: pomíšenka (Presl 1846)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Baccharis pilularis
Rozšíření: Druh západu Severní Ameriky, areál se nachází v pobřežních oblastech jihozápadu státu Washington a v Oregonu, v Kalifornii zasahuje od pobřeží i do vnitrozemských oblastí až do podhůří Sierra Nevady, k jihu proniká až do severozápadního Mexika. V areálu se rozlišují dva poddruhy, nominátní se vyznačuje větvemi spíše poléhavými, malými listy (5–15 mm) a vyskytuje se jen na pobřeží Kalifornie, až do Oregonu zasahuje z Kalifornie poddruh Baccharis pilularis subsp. consanguinea (na našich snímcích) s větvemi přímými a poněkud většími listy (15–40 mm).
Ekologie: Roste buď na pobřežních písčinách a dunách, pak obvykle stoupá jen do nadmořské výšky okolo 100 m (nominátní poddruh), anebo v pobřežních dubových i jehličnatých lesích a na pobřežních útesech, a to v pásmu od mořského pobřeží až do výšky okolo 800 m (subsp. consanguinea). Kvete od července až do prosince.
Baccharis pilularis
Popis: Dvoudomý, bohatě větvený keř, 15–450 cm vysoký, s větvemi vždy hnědými a lysými, buď poléhavými a pak s habitem kobercovitým, anebo s větvemi přímými a habitem polokulovitým. Listy jsou přisedlé nebo krátce řapíkaté, obkopinaté až obvejčité, 5–40 mm dlouhé a 2–15 mm široké, na bázi klínovité, celokrajné nebo s 3–9 mělkými zuby, lysé. Úbory vyrůstají ve svazečcích na vrcholu větví i v úžlabí horních listů; zákrov je polokulovitý nebo zvonkovitý, u samčích květů 3–5 mm dlouhý, u samičích 3–6 mm dlouhý, zákrovní listeny jsou kopinaté až vejčité, 1–3 mm dlouhé, na okraji nažloutlé, blanité, na vrcholu tupé nebo špičaté; samčích květu je 20–34, jsou 3–4 mm dlouhé, samičích květů je 19–43, jsou 2,5–3,5 mm dlouhé. Plodem je nažka, 1–2 mm dlouhá, s chmýrem 6–9 mm dlouhým.
Baccharis pilularis
Baccharis pilularis
Baccharis pilularis
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 25. 8. 2017 (USA, Oregon, okolí Waldportu).