Syn.: Baccharis amygdalina Griseb., Baccharis melastomaefolia Hook. et Arn., Baccharis melastomifolia Hook. et Arn., Baccharis oxyodonta var. punctulata (DC.) Baker, Pingraea punctulata (DC.) F. H. Hellwig
Česká jména: pomíšenka (Presl 1846)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Baccharis punctulata

Rozšíření: Jihoamerický druh s areálem rozkládajícím se od východní Bolívie až po jihovýchodní Brazílii (na severu až po stát Minas Gerais, na východě až k Atlantiku), k jihu pak zasahuje do východní Paraguaye, severní Argentiny (až po Buenos Aires) a Uruguaye.

Ekologie: Roste ve světlých lesích a v křovinaté vegetaci, v pampě, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2300 m.

Baccharis punctulata

Popis: Keř dosahující výšky 60–250(–500) cm, s borkou šedou nebo hnědou. Listy jsou střídavé, skoro přisedlé nebo krátce řapíkaté, úzce až široce eliptické, 6–12 cm dlouhé a 1–3,5 cm široké, kožovité, na bázi klínovité, po okraji pilovité, na vrcholu špičaté, se 3 žilkami, lysé nebo s krátce chlupaté. Úbory jsou stopkaté, vyrůstají v terminální podlouhlé nebo pyramidální latě, která může být až 30 cm dlouhá; samčí úbory jsou 4,5–6,5 mm dlouhé, s 15–33 zákrovními listeny seřazenými ve 3–4 řadách, vnější jsou vejčité až skoro okrouhlé, střední vejčité, vnitřní čárkovité, až 4krát delší než listeny vnější, po okraji blanité, jinak světle zelené až nahnědlé, vnější řídce chlupaté;, trubkovité květy jsou 4–5,5 mm dlouhé; samičí úbory jsou 4,5–9,5 mm dlouhé, zákrov je 4–7 mm dlouhý, zákrovních listenů je až 45 a jsou seřazeny ve 3–6 řadách, jinak jsou podobné listenům v úborech samčích, květy jsou 2,3–3,5 mm dlouhé. Plodem je nažka až 1,8 mm dlouhá, chmýr je až 6,5 mm dlouhý.

Baccharis punctulata
Baccharis punctulata
Baccharis punctulata

Fotografovala Věra Svobodová, dne 11. 3. 2019 (Uruguay, okolí Colonia del Sacramento).