BACOPA MONNIERI (L.) Pennell

Syn.: Anisocalyx limnanthiflorus (L.) Hance, Bacopa micromonnieria (Griseb.) B. L. Rob., Bacopa micromonnieria (Griseb.) Borhidi, Bacopa monnieri (L.) Wettst., Bacopa monnieri (L.) Edwall, Bacopa monnieria Hayata et Matsum., nom. illeg., Bramia indica Lam., Bramia micromonnieria (Griseb.) Pennell, Bramia monnieri (L.) Drake, Bramia monnieri (L.) Pennell, Calytriplex obovata Ruiz et Pav., Capraria monnieria Roxb., Gratiola monnieri (L.) L., Gratiola portulacacea Weinm., Gratiola tetrandra Stokes, Habershamia cuneifolia (Michx.) Raf., Herpestis cuneifolia Michx., Herpestis micromonnieria Griseb., Herpestis monnieri (L.) Rothm., Herpestis monnieri (L.) Kunth, Herpestis procumbens Spreng., Limosella calycina Forsk., Lysimachia monnieri L., Moniera africana Pers., Moniera brownei Pers., Moniera pedunculosa Pers., Monniera cuneifolia Michx., Monnieria africana Pers., Monnieria brownei Pers., Monnieria pedunculosa Pers., Ruellia articulata Houtt., Septas repens Lour.
Čeleď: Plantaginaceae – jitrocelovité

Bacopa monnieri

Rozšíření: Druh s velmi rozsáhlým areálem v subtropech a tropech Starého i Nového světa; zdá se, že centrum areálu leží ve Střední Americe a ostrovech v Karibském moři, další oblast častějšího výskytu jsou subtropické části Argentiny a Uruguayi, v Asii především jihovýchodní část kontinentu od jižní Číny po Srí Lanku a Malajsii. V Africe roste především podél pobřeží Indického oceánu a Rudého moře. Zplanělá byla pozorována v Portugalsku.

Ekologie: Roste na vlhkých nebo periodicky vysýchavých místech podél potůčků, na mokřadech, kolem rybníčků.

Bacopa monnieri

Popis: Drobná jednoletá až vytrvalá bylina s plazivou dužnatou lodyhou 10–40 cm dlouhou, kořenující v uzlinách. Listy jsou vstřícné, přisedlé, obkopinaté, 0,8–2 cm dlouhé a 3–6 mm široké, celokrajné nebo vzácně drobně zubaté, na vrcholu zaokrouhlené. Květy jsou jednotlivé, úžlabní, vyrůstají na stopkách 0,5–3,5 cm dlouhých; listence jsou čárkovité, 2–3 mm dlouhé; kališních lístků je 5, asi 5 mm dlouhých, dolní a horní jsou vejčité až kopinaté, 2 postranní jsou užší; koruna je na bázi srostlá, nálevkovitá, téměř pravidelná, (6–)8–10 mm dlouhá, namodralá, světle fialová nebo bílá, velmi nezřetelně dvoupyská; tyčinky jsou 4, dvoumocné; gyneceum tvoří 2 srostlé plodolisty se svrchním semeníkem a hlavatou bliznou. Plody jsou vejcovité, špičaté, asi 5 mm dlouhé tobolky ukryté ve vytrvalém kalichu; semena jsou drobná, početná.

Ohrožení a ochrana: Do Červeného seznamu IUCN byl tento druh zařazen z popudu indických badatelů v roce 2011 jako taxon vyžadující pozornost (LC – least concern).

Využití: Bacopa monnieri obsahuje jednak alkaloidy, jednak saponiny, ale i steroidní látky. Patří k rostlinám, které používá tradiční indické ájurvédské léčitelství. V něm se pro tuto rostlinu používá označení brahmi, které je však konfúzní, protože v některých částech Indie se jako brahmi poznačovala úplně odlišná, nepříbuzná rostlina Centella asiatica (Apicaceae). Zejména saponiny, které obsahuje, posilují nervovou soustavu a celkovou imunitu, mají dobrý účinek na paměť a slouží i pro podpůrnou léčbu při Alzheimerově chorobě.

Bacopa monnieri
Bacopa monnieri
Bacopa monnieri

Fotografováno dne 22. 2. 2010 (Jemen, ostrov Sokotra, poblíž osady Ride).