Syn.: Achyropappus maritimus Poepp. ex DC., nom. inval., Eriophyllum ambrosiodes (Lag.) Kuntze, Stylesia ambrosioides (Lag.) Nutt., Stylesia puberula Nutt.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Bahia ambrosioides
Rozšíření: Endemit severní a střední části Chile. Zaznamenán byl v provinciích Antofagasta, Atacama, Coquimbo, Valparaíso, Santiago, O’Higgins a Maule. Na ostrovech Juana Fernándeze není původní a chová se tam invazivně.
Ekologie: Roste na slunných nebo polostinných stanovištích v oblastech s ročními průměrnými srážkami 100–800 mm, s maximem v zimním období, a letním suchem trvajícím 3–10 měsíců. Vystupuje do nadmořských výšek kolem 600 m.
Bahia ambrosioides
Popis: Bohatě větvený polokeř, dorůstá výšky 0,6–0,8 m; větvičky jsou krátce žláznatě chlupaté. Listy jsou vstřícné, dvakrát peřenosečné, 2–3 cm dlouhé, úkrojky jsou na vrcholu tupé. Úbory tvoří chocholíky na koncích větví; zákrovních listenů je 9, podlouhlých, tupých nebo tupě špičatých; jazykovitých květů je 5–9, jsou samičí, 1,5–2 cm dlouhé, bílé; trubkovité květy jsou oboupohlavné, žluté, 5cípé, tvoří terč o průměru 0,8–1 cm. Plody jsou zploštěle válcovité až prizmatické, chlupaté nažky, chmýr je tvořen 8–10 klínovitými šupinami.
Poznámka: Do rodu Bahia náleží asi 12 druhů, většina roste od jihu Spojených států po Guatemalu a pouze jediný se vyskytuje v Jižní Americe.
Bahia ambrosioides
Bahia ambrosioides
Bahia ambrosioides
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 19. a 22. 4. 2018 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).