Syn.: Ledocarpon microphyllum Phil.
Čeleď: Francoaceae A. Juss.
Taxonomická poznámka: Zařazení tohoto rodu k náležité čeledi prošlo poměrně klikatým vývojem, dříve náležel ke kakostovitým (Geraniaceae), ale také k čeledi Ledocarpaceae či Vivianiaceae. Do čeledi Francoaceae je řazen od roku 2016.

Balbisia microphylla

Rozšíření: Druh nejsevernější části Chile.
Ekologie: Roste v xerofilních křovinách středních poloh Chile, v suchých oblastech s velmi dlouhou periodou bez srážek, společně například s druhy Browningia candelaris, Lupinus oreophilus, Mutisia acuminata, Parastrephia quadrangularis, Senna birostris, Solanum chilense, Tarasa operculata aj., stoupá až do nadmořské výšky okolo 3500 m.
Balbisia microphylla
Popis: Keř, 40–80 cm vysoký, s větvemi vystoupavými až přímými, červeně naběhlými, řídce, avšak pravidelně olistěnými. Listy jsou vstřícné, trojčetné, lístky eliptické až čárkovité, jen 1–3 mm dlouhé, celokrajné, podvinuté. Květy jsou nápadné, jednotlivé, 5četné, podepřené čárkovitými listeny; kališní lístky jsou volné, kopinaté; korunní lístky jsou volné, obvejčité, žluté, tyčinek je 10, blizna je 5ramenná. Plodem je tobolka.
Záměny: V nejsevernější oblasti Chile se můžeme setkat také s dalším podobným druhem Balbisia stitchkinii, který se vyznačuje lístky dlouhými až 8 mm; roste obvykle v říčních údolích blíže k pobřeží. Až jižněji (Antofagasta) roste ještě statnější druh Balbisia peduncularis s lístky až 15 mm dlouhými, obkopinatými; neroste tak vysoko, nejvýše stoupá do nadmořské výšky okolo 500 m.
Poznámka: Giovanni Battista Balbis (1765–1831), po němž nese rod jméno, byl italským politikem, lékařem, leč také botanikem.

Balbisia microphylla
Balbisia microphylla
Balbisia microphyllaBalbisia microphylla

Fotografovala Věra Svobodová, dne 12. 9. 2015 (Chile, okolí Putre).