Syn.: Ballota acuta (Moench) Murb., nom. illeg., Ballota africana Colmeiro, nom. illeg., Ballota cinerea (Desr.) Briq., nom. illeg., Ballota hispanica Willk. et Lange, nom. inval., Ballota mollissima Benth., Ballota orbicularis Lag. ex Willk. et Lange, Beringeria cinerea (Desr.) G. Don, Beringeria hirsuta Neck., nom. inval., Beringeria mollissima (Benth.) Heynh., Marrubium cinereum Desr., Marrubium crispum Desr., nom. illeg., Marrubium hirsutum Willd., Zapateria hirsuta (Benth.) Pau
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Ballota hirsuta
Rozšíření: V Evropě roste v Portugalsku a ve Španělsku (včetně Baleár) a v severní Africe od Maroka po Tunisko, v Libyi zřejmě jen v Kyrenaice. Typický je také výskyt v horských masivech na Sahaře v jižním Alžírsku a severním Čadu.
Ekologie: Roste na suchých, často narušených místech s nezapojenou vegetací, např. na skalách, ale i podél cest, často na stanovištích s vyšším obsahem dusíku. Vůči podkladu je indiferentní.
Ballota hirsuta
Popis: Polokeř vysoký 25–60 cm; větvičky jsou pokryté jednoduchými odstálými nebo jemnými větvenými chlupy. Listy jsou vstřícné; řapík je 0,9–2,5 cm dlouhý; čepel je vejčitá až téměř okrouhlá, 1,8–8 cm dlouhá a 1,3–7 cm široká, nápadně svraskalá, s jednoduchými, žláznatými i hvězdovitými chlupy, na bázi obvykle srdčitá, na okraji vroubkovaná, na vrcholu tupě špičatá. Květenství tvoří 4–10 kulovitých lichopřeslenů o průměru 2,8–3,4 cm; listeny jsou přisedlé, podobné listům; kalich je miskovitý, o průměru 1–1,5 cm, zelený nebo nachový, se síťovitou žilnatinou a hvězdovitými chlupy, na okraji s 10–20 zuby, obvykle na vrcholu hrotitými; koruna je pyskatá, 1,3–1,8 cm dlouhá, červenofialová, její trubka je asi 0,9 cm dlouhá, horní pysk je obvykle dvouzubý, často s oranžovými chlupy, prostřední lalok dolního pysku je větší než postranní, na vrcholu vykrojený; tyčinky jsou 4, vyniklé; blizna je dvouklaná. Plody jsou vejcovité až zaobleně jehlancovité tvrdky 2–2,5 mm dlouhé.
Poznámka: Druh je zejména v severní Africe značně proměnlivý a někteří autoři rozlišují v jeho rámci až šest poddruhů.
Ballota hirsuta
Ballota hirsuta
Ballota hirsuta
Fotografoval Mário Duchoň, dne 2. 4. 2012 (Maroko, Demnate).