Syn.: Banksia asplenifolia Salisb., Banksia glauca Cav., Banksia oleifolia Cav., nom. illeg., Banksia reticulata H. Wendl. ex Hoffmanns., Banksia spicata Gaertn., Hakea pubescens Schult. et Schult. f., Isostylis integrifolia Britten, Sirmuellera integrifolia Kuntze
Česká jména: paučkovec (Presl 1846, Těšitel 1927), banksie (Mareček 1994)
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Banksia integrifolia
Rozšíření: Pochází z jihovýchodu Austrálie, kde roste především na pobřeží států Victoria, Nový Jižní Wales a v jižní třetině Queenslandu, mnohem řidší je v horských oblastech. V areálu se rozlišují celkem tři poddruhy: kromě nominátního, který roste ve Victorii a Novém Jižním Walesu, ještě subsp. compar s nápadně velkými listy, rostoucí v severní části areálu, a horský úzkolistý poddruh subsp. monticola.
Ekologie: Většina lokalit se nachází na extrémně chudých stanovištích tvořených písky a pískovci, často na stabilizovaných dunách, v ústích řek na útesech nad mořem. Pouze v Blue Mountains vystupuje až do nadmořské výšky 1500 m a provází bohatší stanoviště na žulách nebo čedičích. Je odolný vůči požárům a snáší extrémně nízké koncentrace fosforu v půdě. Květy produkují nektar a lákají opylovače z řad ptáků, vačnatců a letounů.
Popis: Stálezelený strom, 5–25(–35) m vysoký; borka je šedá, drsná; letorosty jsou světle hnědé, krátce pýřité, později olysávají. Listy jsou uspořádané po 3–5 v přeslenech; řapík je 0,4–1 cm dlouhý; čepel je obkopinatá až eliptická, 4–20 cm dlouhá a 1–2,6 cm široká, na líci sytě zelená a pýřitá, na rubu bělavě vlnatá, celokrajná (jen juvenilní listy mohou mít na okraj několik zoubků), na vrcholu tupá až vykrojená. Květenství jsou koncové hrozny 5–12 cm dlouhé; listeny jsou plstnaté, 2–10 mm dlouhé; okvětí je 2,2–2,5 cm dlouhé, včetně pestíku světle žluté, vně krátce chlupaté; pestík je 2,7–3,2 cm dlouhý, lysý, čnělka je přímá nebo lehce zakřivená. Plody jsou olysávající měchýřky 0,7–1,5 cm dlouhé.
Využití: Nenáročná dřevina, často využitá v okrasných výsadbách. Dřevo má dekorativní strukturu, není však odolné ani k vysýchání, ani k termitům, takže se ve stavebnictví příliš neuplatní.
Banksia integrifolia
Banksia integrifolia
Banksia integrifolia
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 20. 4. 2018 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).