Baobab amoureux

Adansonia rubrostipa, baobab (Malvaceae):

Jen nedaleko od světoznámé madagaskarské Aleje baobabů, která se nachází poblíž Morondavy, roste tvarově svérázný baobab s kmenem v dolní části neobvykle hluboce rozštěpeným. Obě části kmene dál pokračovaly v růstu a vytvořily jakousi propletenou skulpturu, připomínající objímající se milence. Malgašové záhy vytvořili k původu stromu veselou pověst:

Za dávných pradávných časů žil v nedaleké vesnici sličný jinoch, který se zamiloval do spanilé dívky. I ona jeho horoucí lásku nadšeně opětovala, leč manželství spolu uzavřít nemohli, neb své budoucí manželské protějšky již měli dávno přidělené. A tak ti dva nešťastně zamilovaní láskyplně prosili boha, aby pomohl spojit jejich životy do jediného svazku. A bůh je vyslyšel. Jenže zčistajasna se do cesty boží vůli jaksi připletly dva baobaby, které celý onen boží zásah zakryly vlastními těly.

Strom se stal světově známou kuriozitou, kterou navštěvují turisté z celé planety. Zamilovaným prý přináší štěstí a lásku po celý zbytek života. A možná ještě o kousek déle.

Le baobab amoureux
Le baobab amoureux
Le baobab amoureux
Le baobab amoureux

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 6. 10. 2016.