Syn.: Baptisia australis var. aberrans (Larisey) M. Mendenhall, Baptisia caerulea Eaton et Wright, Baptisia confusa G. Don, Baptisia exaltata Sweet, Baptisia minor var. aberrans Larisey, Podalyria australis (L.) Willd., Podalyria coerulea (Trew) Michx., Ripasia caerulea (Trew) Raf., Sophora australis L., Sophora caerulea Trew
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité

Baptisia australis

Rozšíření: Druh východní poloviny USA s centrem areálu v prérijních oblastech států Kansas, Missouri, Arkansas a Oklahoma, zasahuje i na jihovýchod Nebrasky a severovýchod Texasu. Roztroušeně lze však tento druh zaznamenat rovněž v dalších státech východu USA, na sever zasahuje až do států Illinois a Pennsylvania (v severněji ležících oblastech je jeho výskyt již jen druhotný), k jihu proniká až do států Alabama a Georgia.

Ekologie: Roste v prérii, v suchých lesích a lesních lemech, v křovinách. Kvete od dubna do června.

Baptisia australis

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 60–120 cm dlouhou, bohatě větvenou, šedozelenou, někdy i ojíněnou, lysou. Listy jsou střídavé, 3četné, lístky jsou klínovité až podlouhle obkopinaté, 4–8 cm dlouhé, poněkud kožovité, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu tupé až hrotité, šedozelené; palisty jsou kopinaté. Květenství je hroznovité, 10–30 cm dlouhé; listeny jsou kopinaté, krátké; kalich je zvonkovitý, až 10 mm dlouhý, jeho cípy jsou trojúhelníkovité až vejčité, kratší než korunní trubka, koruna je modrá, pavéza je široce ledvinitá, až 20 mm široká, člunek je 25–30 mm dlouhý; tyčinek je 10, čnělka je zahnutá. Plodem je lusk, 30–40 mm dlouhý, vystoupavý, na vrcholu se zobánkem.

Využití: Rostlina bývá vysazována jako okrasná trvalka i do zahrad střední Evropy, dobře snáší suchá a slunná stanoviště.

Poznámka: Rod Baptisia je severoamerický, jeho areál je soustředěn do východní části kontinentu, táhne se od jihovýchodní Kanady až po Floridu a Texas. Ve východní polovině USA se vyskytuje zhruba 16 druhů rodu (POWO 2019), z nichž jen tento jediný je modrokvětý.

Baptisia australisBaptisia australis
Baptisia australis
Baptisia australis
Baptisia australis

Fotografováno ve dnech 1. 7. 2018 a 4. 6. 2019 (Česko, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).