Syn.: Barleria spinicyma Nees, Dicranacanthus bispinosa (Forssk.) Oerst., Dicranacanthus spinicyma (Nees) Oerst., Justicia bispinosa Forssk.
Česká jména: bezlapačka (Presl 1846)
Čeleď: Acanthaceae Juss. – paznehtníkovité
Barleria bispinosa
Rozšíření: Endemit jihozápadní části Arabského poloostrova, vyskytuje se v Saúdské Arábii a v Jemenu. Rod Barleria je velmi početný, obsahuje asi 230 druhů; vyšší diverzita je velmi charakteristická pro východní Afriku a Arabský poloostrov, kde se vyskytuje celá řada druhů s malými areály.
Barleria bispinosa
Ekologie: Roste na mělkých skeletovitých půdách na kamenitých svazích, v nadmořských výškách 500–2000 m. Velmi suchomilný druh často rostoucí na místech, kde jiné dřeviny chybějí, např. na exponovaných skalnatých stanovištích.
Barleria bispinosa
Popis: Až do 2,5 m rostoucí trnitý keř. Trny jsou jednoduché, kratičce pýřité. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, eliptické nebo obvejčité, 2–9 cm dlouhé, celokrajné, špičaté. Květy skládají krátké jednostranné hrozny (někdy jsou květy jednotlivé), jsou prakticky přisedlé a podepřené párem listenů-trnů; kalich je zvonkovitý, s nestejně dlouhými, podlouhlými, tupými, netrnitými cípy, koruna je světle modrá, s nálevkovitou, 3–4 cm dlouhou trubkou, korunních cípů je 5, dolní cíp je rozeklán do poloviny délky trubky. Tyčinky jsou pouze 2, gyneceum se svrchním semeníkem dozrává v tobolku.
Barleria bispinosaBarleria bispinosa
Barleria bispinosa
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 16. 2. 2010 (Jemen, Jabal Bura: hřbet západně od hory Jabal Izán).