Syn.: Barleria pungens var. macrophylla Nees
Česká jména: bezlapačka (Presl 1846)
Čeleď: Acanthaceae Juss. – paznehtníkovité

Barleria elegans

Rozšíření: Druh jižní Afriky, bývá uváděn z okolí angolské Luandy a sporadicky též z Namibie, především se však vyskytuje na východě Jihoafrické republiky (východní část provincií Limpopo, Mpumalanga a KwaZulu-Natal), ve Svazijsku a jižním Mosambiku.
Ekologie: Roste na travnatých stanovištích, v savaně, často na přistíněných místech v křovinaté vegetaci na březích vodních toků, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1200 m. Kvete od března do května.

Barleria elegans

Popis: Vytrvalá bylina až stálezelený keřík s větvemi opíravými, vystoupavými až přímými, (20–)100–130(–180) cm dlouhými, v průřezu hranatými, jemně chlupatými. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, podlouhle eliptické až vejčité, až 8 cm dlouhé a 3 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, řídce chlupaté. Květy vyrůstají z úžlabí listů ve 2–8květých svazečcích; listeny jsou úzce kopinaté, až 2 cm dlouhé, ostnitě zubaté; kalich je 4četný, kališní lístky jsou nestejné, zadní kališní lístky jsou eliptické, až 15 mm dlouhé, po okraji výrazně a ostře zubaté, na vrcholu špičaté, koruna je nálevkovitá, 20–30 mm dlouhá, obvykle bílá, někdy snad i bledě modrá. Plodem je tobolka dosahující délky až okolo 16 mm.

Barleria elegans
Barleria elegans
Barleria elegans
Barleria elegans

Fotografovala Věra Svobodová, dne 10. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Kruger National Park).