Syn.: Barleria barbata E. Mey. ex C. B. Clarke
Česká jména: bezlapačka (Presl 1846)
Čeleď: Acanthaceae Juss. – paznehtníkovité

Barleria gueinzii

Rozšíření: Druh jihovýchodní Afriky s výskytem ve východní části Jihoafrické republiky (provincie Limpopo, Mpumalanga a KwaZulu-Natal), Svazijsku a v jižním Mosambiku.
Ekologie: Roste v lesích a při lesních okrajích, často se objevuje na skalnatých stanovištích. Kvete od února do května.

Barleria gueinzii

Popis: Rozložitý keř s větvemi netrnitými, opíravými, dosahujícími délky až okolo 200 cm. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, vejčité, až 5 cm dlouhé a 2,5 cm široké, na bázi klínovité až zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu špičaté, řídce chlupaté. Květy vyrůstají po 1–3 na konci větví, dosahují průměru okolo 4 cm; listeny jsou čárkovité, zahnuté; kalich je 4četný, kališní lístky jsou nestejné, 2 zadní jsou vejčité až skoro okrouhlé, světle žlutozelené s červenými žilkami, blanité, po okraji zubaté a ostnité; koruna je nálevkovitá až slabě 2pyská, modrofialová, trubka je asi 3 cm dlouhá, korunní cípy jsou odstálé, vejčité, nestejné, asi 2 cm dlouhé. Plodem je asi 1,3 cm dlouhá tobolka.

Poznámka: Wilhelm Gueinzius (1813–74), jemuž vzdává poctu druhové jméno, byl původem německý lékárník a cestovatel, který sbíral jihoafrické rostliny.

Barleria gueinzii
Barleria gueinzii
Barleria gueinzii
Barleria gueinzii

Fotografovala Věra Svobodová, dne 10. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Blyde River Canyon Nature Reserve).