Syn.: Barleria pirottaei Lindau, Barleria rivae Lindau, Barlerites hochstetteri (Nees) Oerst.
Čeleď: Acanthaceae Juss. – paznehtníkovité
Barleria hochstetteri
Rozšíření: Areál se skládá z tří arel. Jedna leží v oblasti Afrického rohu v severní Keni, Etiopii, Somálsku, Džibutsku, Eritreji a přilehlé části Súdánu, druhá na Arabském poloostrově v Jemenu, Ománu a Saúdské Arábii, třetí v Pákistánu a severozápadní Indii.
Ekologie: Provází nezapojenou vegetaci na mělkých kamenitých půdách, zejména na skalnatých svazích nebo ve vádí. Vystupuje až do nadmořské výšky 1400 m.
Barleria hochstetteri
Popis: Nízký netrnitý keřík, dorůstá výšky 10–50 cm; stonek je pokrytý odstálými chlupy žláznatými i nežláznatými a někdy i přitisklými dvouramennými. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, eliptické, 2–6,5 cm dlouhé a 0,7–2,2 cm široké, řídce brvité, s dosti hustým oděním z přitisklých dvouramenných a odstálých jednoduchých chlupů a řídkých žlázek, na bázi zúžené, celokrajné, na vrcholu tupé. Květenství jsou úžlabní 1–3květé vidlany; listeny se podobají malým listům, jsou od květů poněkud oddálené; kalich je zvonkovitý, s podobným oděním jako na listech, ale hustším, z 4 cípů jsou vnější eliptické, s klínovitou bází, na vrcholu zaokrouhlené a s kratičkou nasazenou špičkou; koruna je téměř pravidelná, nálevkovitá, světle růžová nebo namodralá, korunní trubka je 1,2–3,5 cm dlouhá; tyčinky jsou 2; semeník je svrchní, dvoupouzdrý. Tobolky jsou elipsoidní, 1–1,1 cm dlouhé, obsahují 2 semena.
Poznámka: Druh je dosti proměnlivý; není vyloučeno, že se pod tímto jménem skrývá více samostatných druhů.
Barleria hochstetteri
Barleria hochstetteri
Barleria hochstetteri
Barleria hochstetteri
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 22. a 23. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Dhaqut a Fizayah).