Syn.: Barleria appressa (Forssk.) Deflers, Justicia appressa Forssk.
Česká jména: bezlapačka (Presl 1846)
Čeleď: Acanthaceae Juss. – paznehtníkovité
Barleria prionitis subsp. appressa
Rozšíření: Druh s velmi rozsáhlým areálem od jižní Afriky až po Vietnam, Indonésii a Filipíny, roste i na Madagaskaru a v severní Austrálii. Rozpadá se na řadu lokálních poddruhů, B. p. subsp. appressa je endemitem Jemenu.
Ekologie: Roste v tropickém prostředí, především v křovinách lemujících kultivovanou půdu, např. na zídkách teras. Subspecies appressa najdeme v nadmořských výškách 600–2500 m, pod 1500 m sestupuje jen v oblastech s poněkud vyššími srážkami.
Barleria prionitis subsp. appressa
Popis: Přitiskle chlupatý, nanejvýš 1 m vysoký keřík s jednoduchými nevětvenými trny. Listy jsou střídavé, řapíkaté, kopinaté nebo podlouhlé, 2–12 cm dlouhé, celokrajné, zašpičatělé. Květy se objevují jednotlivě v paždí listů na koncích větviček a jsou přisedlé a podepřené jednoduchým trnem-listenem; kalich je zvonkovitý, s široce kopinatými, dlouze zašpičatělými netrnitými cípy; koruna je oranžová, s nálevkovitou, 3–4 cm dlouhou trubkou, korunní cípy jsou nestejné, dolní je hluboce rozeklán až do poloviny délky korunní trubky, 4 horní cípy jsou rozeklány mnohem mělčeji. Tyčinky jsou jen 2, plodem je tobolka.
Využití: V Indii je Barleria prionitis součástí tradiční medicíny, protože vykazuje protizánětlivé účinky, díky antiseptickému působení se rovněž používá v tělové a vlasové kosmetice. Místy se pěstuje; zdá se, že pěstované rostliny jsou odlišné než typy planě rostoucí v Jemenu.
Barleria prionitis subsp. appressa
Barleria prionitis subsp. appressa
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 15. 2. 2010 (Jemen, Jabal Bura, jihozápadní a jižní svahy hory Jabal Izán).