Syn.: Barleria coriacea Oberm., Barleria echinata St.-Lag., Barleria hystrix L., Barleria prionitis subsp. madagascariensis Benoist, Barleria prionitis var. pubescens Kuntze, Barleria quadrispinosa Stokes, Barleria spicata Roxb., Prionitis hystrix (L.) Miq.
Česká jména: bezlapačka (Presl 1846)
Čeleď: Acanthaceae Juss. – paznehtníkovité
Barleria prionitis
Rozšíření: Variabilní druh velmi rozsáhlého areálu: jih a východ Afriky (i Madagaskar a Mauricius), v Asii Arabský poloostrov (Jemen, zde v poddruhu Barleria prionitis subsp. appressa), Čína (Yunnan), indický subkontinent, Srí Lanka, Indonésie, Malajsie a Filipíny. Je pěstovaný a zdomácnělý i v dalších zemích. Je považovaný za invazivní v Austrálii, na Réunionu, Mauriciu a Seychelách.
Ekologie: Roste ve světlých lesích, na lesních okrajích, skalních výchozech, pastvinách, podél cest a vodních toků, obsazuje narušená místa.
Barleria prionitis
Popis: Vzpřímený bohatě větvený trnitý keř, dorůstající výšky 1,5–2 m, s 2–5 tenkými trny v paždí listů asi 1,2 cm dlouhými. Listy jsou vstřícné, řapíky asi 2 cm dlouhé, čepele eliptické až vejčitě eliptické, 4–12 cm dlouhé, 2–6 cm široké, na bázi klínovité, na vrcholu špičaté nebo zašpičatělé, na povrchu lysé nebo řídce ochmýřené, na okrajích brvité, na rubu žláznatě tečkované. Květy jsou přisedlé, vyrůstají jednotlivě v paždí listů nebo v terminálním klasovitém květenství, trubkovitá koruna je žlutě oranžová, až 4 cm dlouhá. Listeny jsou asi 1,5 cm dlouhé, zašpičatělé, zakončené ostny, kalich je zvonkovitý, kališní cípy 1,3 cm dlouhé, zašpičatělé, zakončené ostny. Korunní trubka je nálevkovitá, korunní laloky jsou nestejné, obvejčité až okrouhlé, zakřivené; z květu vyčnívají 2 delší fertilní tyčinky, 2 kratší patyčinky jsou připojené na bázi korunní trubky. Plodem jsou tobolky asi 1,8 cm dlouhé, se špičatým zobánkem, se dvěma semeny 8 mm dlouhými, pokrytými chloupky.
Využití: Využívá se v tradiční medicíně k mnoha léčebným účelům – při respiračních chorobách u dětí, k léčbě kožních a neurologických problémů, při otoku uzlin, zánětech dásní a zubním kazu. Výtažky se používají do ústních vod, past, krémů a do vlasové kosmetiky. Pěstuje se i jako okrasná rostlina.
Barleria prionitis
Barleria prionitis
Barleria prionitis
Barleria prionitis
Barleria prionitis
Fotografováno dne 14. 2. 2014 (Srí Lanka, Dambulla).