Syn.: Barleria bicolor Chiov.
Čeleď: Acanthaceae Juss. – paznehtníkovité
Barleria proxima
Rozšíření: Areál se skládá z dvou arel. Jedna leží v oblasti Afrického rohu v severní Keni, Etiopii, Somálsku, Džibutsku a Eritreji, druhá na jihu Arabského poloostrova v Jemenu, odkud přesahuje do pohraničních oblastí Ománu (Dhofar) a Saúdské Arábie (Asir).
Ekologie: Roste v nezapojené vegetaci na mělkých kamenitých půdách na skalnatých svazích nebo ve vádí. Vystupuje až do nadmořské výšky 1400 m.
Barleria proxima
Popis: Bohatě větvený keřík nebo menší keř, dosahuje výšky 10–60(–200) cm; větvičky jsou v mládí zelené, často téměř lysé. Listy jsou vstřícné, téměř přisedlé, obkopinaté, obvejčité nebo i vejčité, 1,3–6 cm dlouhé a 0,6–2,7 cm široké, většinou alespoň na žilnatině a na okrajích krátce přitiskle chlupaté, na bázi zúžené, celokrajné, na vrcholu s krátkým, 1–1,5 mm dlouhým ostrým hrotem; v paždí listů jsou přítomny čtveřice trnů 1–1,5(–2,5) cm dlouhých, vyrůstajících na krátké stopce. Květenství je koncové, klasovité, v úžlabí listenů vyrůstají jednotlivé květy; listeny jsou podobné listům, 1,5–2,2 cm dlouhé a 0,6–0,8 cm široké; listence jsou přeměněny na trny 1,3–2,2 cm dlouhé; kalich je zelený, tvořený 4 úkrojky, vnější jsou kopinaté, 1,1–1,7 cm dlouhé, na vrcholu ostnité; koruna je souměrná, s 4 horními úkrojky delšími a jedním spodním kratším, 2–3,7 cm dlouhá, sytě oranžová, řidčeji krémově žlutá; tyčinky jsou 2; semeník je svrchní, dvoupouzdrý. Tobolky jsou elipsoidní, 1,2–1,4 cm dlouhé, protažené do zobánku, obsahují 2 semena.
Barleria proxima
Barleria proximaBarleria proxima
Barleria proxima
Barleria proxima
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 21. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, mezi Mughsayl a Aydarawt).