Syn.: Barnadesia chachapoyasensis Chung, Barnadesia media D. Don, Barnadesia sodiroi Hieron. ex Sodiro, Barnadesia sodiroi Hieron., Barnadesia spinosa Willd. ex DC., Barnadesia vestita Benoist, Barnadesia wurdackii Ferreyra, Diacantha arborea (Kunth) Less.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et C. Presl – hvězdnicovité
Barnadesia arborea
Rozšíření: Jihoamerický druh s těžištěm areálu v ekvádorských Andách, ale přesahuje i do severního Peru. Do rodu Barnadesia se dnes řadí asi 20 keřových až stromkových druhů, které se povětšinou vyskytují v jihoamerických Andách od Kolumbie po Argentinu, jeden druh ale zasahuje až na jih Brazílie.
Ekologie: Součást křovin na horní hranici lesa v kontaktu s formací páramo. Lokality leží v nadmořských výškách 1500–4000 m.
Barnadesia arborea
Popis: Stálezelený trnitý keř, dorůstá výšky až 4 m; větvičky jsou slabě hranaté, šedé, lysé. Listy vyrůstají v uzlinách na brachyblastech, jsou téměř přisedlé, vejčité až eliptické, 2–2,2 cm dlouhé a 8–10 cm široké, kožovité, na líci leskle zelené, na rubu tence plstnaté, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté. Úbory se tvoří na koncích větviček, jsou jednotlivé nebo skládají chudé okolíky; zákrov je válcovitý, mnohořadý, listeny zákrovu jsou střechovitě uspořádané, vejčitě kopinaté, vnitřní až čárkovité, špičaté, tence šedě plstnaté; květů je 10–11, oboupohlavných, dvoupyských, asi 2 cm dlouhých, růžových, vnější pysk je na vnější straně hedvábitě chlupatý a zakončený 4 zoubky, vnitřní je nitkovitý, lysý; uprostřed úboru bývají 1–3 květy poněkud odlišné stavby. Nažky jsou chlupaté, nesou péřitý chmýr.
Poznámka: Miguel Barnades Mainander (1708–71) byl španělský lékař a botanik, Linnéův současník, první profesor královské botanické zahrady v Madridu.
Barnadesia arborea
Barnadesia arborea
Barnadesia arborea
Barnadesia arborea
Barnadesia arborea
Fotografoval Mário Duchoň, dne 3. 3. 2014 (Ekvádor, Parque nacional El Cajas).