Syn.: Agasta asiatica (L.) Miers, Agasta indica Miers, Agasta splendida Miers, Barringtonia butonica J. R. Forst. et G. Forst., Barringtonia senequei Jard., Barringtonia speciosa J. R. Forst. et G. Forst., Barringtonia speciosa L. f., Butonica speciosa (J. R. Forst. et G. Forst.) Lam., Huttum speciosum (J. R. Forst. et G. Forst.) Britten, Mammea asiatica L., Michelia asiatica (L.) Kuntze, Mitraria commersonia J. F. Gmel.
Čeleď: Lecythidaceae A. Rich. – hrnečníkovité
Barringtonia asiatica
Rozšíření: Přirozený areál druhu je dnes nesnadné vymezit, předpokládá se, že zahrnoval pobřežní oblasti Indického a Tichého oceánu od Madagaskaru, Seychel, Srí Lanky a jižní Indie po Malajsii, jižní Čínu a Tchaj-wan, dále rostl na pobřeží severní Austrálie a v Oceánii až po Tahiti. Druhotný výskyt je znám z pobřeží východní Afriky, Havaje i z pobřeží Karibského moře. Pěstuje se také jako okrasná dřevina.
Barringtonia asiatica
Ekologie: Pobřežní lemy, podél písčitých pláží nebo i ve skalnatých úsecích, zpravidla již mimo dosah přílivu. Snáší velmi dobře slaný sprej i silné zasolení půdy. Zpravidla na stanovištích s dobrou dostupností živin a vyšším pH. Občas k vidění i v parkových výsadbách. Velké a nápadné květy rozkvétají v pozdních večerních hodinách a odkvétají se svítáním; jsou opylovány nočním hmyzem a netopýry. Plody dobře plavou a neztrácejí klíčivost ani po delším pobytu v moři; druh se úspěšně šíří mořskými proudy.
Barringtonia asiatica
Popis: Statný strom 6–25 m vysoký. Listy jsou přisedlé, střídavé, kožovité, obvejčité až obkopinaté, 20–40 cm dlouhé a 10–20 cm široké, celokrajné, na bázi dlouze klínovitě zúžené, tmavě zelené a lesklé. Květenství je hroznovité, vyrůstá na koncích větví a nese 5–10(–15) květů. Květy jsou oboupohlavné, velké, mají až 15 cm v průměru, 4 kališní lístky jsou zelené, vytrvalé, korunní lístky jsou rovněž 4, bílé nebo narůžovělé, na bázi kratičce srostlé, 5–6 cm dlouhé. Tyčinek je velký počet, vyrůstají v 6 kruzích a jsou 7–9 cm dlouhé, jejich nitky jsou bílé nebo růžové, gyneceum srůstá ze 4 plodolistů a vytváří spodní semeník, čnělka je 11–13 cm dlouhá. Plody poněkud připomínají biskupskou mitru, jsou víceméně čtyřboké, jehlancovité, zelené, 10–18 cm dlouhé a mají 9–11 cm v průměru.
Barringtonia asiaticaBarringtonia asiatica
Barringtonia asiatica
Barringtonia asiatica
Využití: V tropických oblastech často i běžného návštěvníka upoutají nápadné velké plody neobvyklého tvaru a velké květy, které se ráno uvadající povalují pod stromy. Všechny části rostliny obsahují jedovaté saponiny; byly v hledáčku tradičních léčitelských metod, používaly se např. jako antihelmintikum, tj. proti střevním červům.
Barringtonia asiatica
Barringtonia asiatica
Fotografovali Vít Grulich a Alena Vydrová, ve dnech 4.–15. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé, Beau Vallon a Victoria; ostrov Praslin, Anse Volbert).