Syn.: Bellardia trixago (L.) All., Trixago apula Steven
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité; Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Bartsia trixago
Rozšíření: Původním je tento druh v Mediteránu, vyskytuje se také na Azorských a Kanárských ostrovech, na východě areál zasahuje až do Íránu, na jihu do Etiopie a snad dokonce až do jižní Afriky. Byl zavlečen také do Severní (Texas, Kalifornie) i Jižní Ameriky (střední Chile, ostrovy Juana Fernándeze, Argentina, Uruguay) a Austrálie.
Ekologie: Roste na kamenitých a suchých loukách a pastvinách. Kvete od dubna do července.
Popis: Poloparazitická jednoletá bylina, 10–70 cm vysoká, lodyha přímá, nevětvená nebo větvená jen v horní části, listy vstřícné, přisedlé, úzce kopinaté, až 9 cm dlouhé a 1,5 cm široké, na okraji tupě pilovité. Květenstvím je hustý listenatý hrozen, který je až 10 cm dlouhý, kalich zvonkovitý, koruna 2pyská, 2–2,5 cm dlouhá, horní pysk přilbovitý, růžový, dolní 3laločný, bílý, někdy koruna celá žlutá nebo i bílá. Plodem je tobolka.
Poznámka: Velmi často uváděným jménem druhu je také Bellardia trixago (L.) All. Jméno Bellardia je však zároveň užívaným rodovým jménem z třídy hmyzu (Diptera, Calliphoridae). Navíc odlišné rody rostlin se jménem Bellardia jsou uváděny i v čeledích Asteraceae a Rubiaceae (syn. Coccocypselum). Je proto jistě vhodnější používat pro tuto rostlinu jméno, které jí dal Carl LinnéBartsia trixago.
Bartsia trixagoBartsia trixago
Bartsia trixagoBartsia trixago
Bartsia trixago
Fotografováno dne 19. 4. 2008 (Itálie, Gargano, jižně od Vieste).