Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Squamata, Corytophanidae
Syn.: Basiliscus nuchalis Cope, 1863; Corythaeolus vittatus Gray, 1845; Cristasaurus mitrella Gray, 1852; Daconura bivittata Hallowell, 1860; Dactylocalotes elisa Werner, 1893; Oedicoryphus vittatus Wagler, 1830; Paraloma bivittata Cope, 1863
Česká jména: bazilišek páskovaný, bazilišek pruhovaný, bazilišek hnědý, bazilišek proužkovaný
Anglická jména: Brown basilisk

Basiliscus vittatus, bazilišek páskovaný
Basiliscus vittatus, bazilišek páskovaný

Rozšíření: Středoamerický druh, vyskytuje se v oblasti od středního Mexika přes Guatemalu, Belize, Honduras, Nikaraguu, Kostariku až po Panamu, byl zavlečen na Floridu.

Způsob života: Obývá tropické deštné lesy od pobřežních nížin až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Vyskytuje se v husté vegetaci podél jakéhokoli vodního zdroje. Je velmi ostražitý, obratný, rychle běhá po zadních končetinách, skáče a plave. Při ohrožení před predátorem dokáže bez problému běhat po vodní hladině, neboť rozevře kožní blány na zadních nohách, které fungují jako ploutve a zvyšují nosnou plochu na vodě.
Dospívají přibližně v roce života. Samička klade od května do srpna 2–18 vajíček do vyhloubené díry na odlehlém stále vlhkém místě. Mláďata se líhnou po 55–65 dnech, po vyklubání se ukrývají v hustém houští, váží asi 2 gramy, první 3 dny života tráví žloutkový vak, potom samostatně žerou drobný hmyz.
Dospělí baziliškové se živí hmyzem a larvami, větší jedinci se občas zmocní i drobných obratlovců, ale často konzumují zralé sladké plody.

Popis: Samci mohou dosáhnout délky až 61 cm, samice jsou výrazně menší. Hmotnost se pohybuje mezi 200–600 g. Zbarvení je hnědé, zpravidla s černými příčnými pásy, na zádech od očí až k zadním nohám se táhne obvykle bílý pruh. Samci mají vysoké výrůstky na hlavě, na hřbetě a na přední části ocasu vysoký kožní lem. Ocas je dlouhý a štíhlý, končetiny s protáhlými prsty a špičatými drápy.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2016) klasifikuje tento druh z hlediska ohrožení jako méně dotčený (LC).

Poznámka: Díky schopnosti pohybovat se po vodě si bazilišek vysloužil španělské pojmenování Lagartija de Jesu Cristo, v překladu ještěrka Ježíše Krista.

Basiliscus vittatus, bazilišek páskovaný
Basiliscus vittatus, bazilišek páskovaný
Basiliscus vittatus, bazilišek páskovaný
Basiliscus vittatus, bazilišek páskovaný

Fotografováno ve dnech 22. 2 2015 (Belize, Crooked Tree Wildlife Sanctuary), 13. 3. 2014 (Panama, Ciudad de Panamá, El Parque Natural Metropolitano), 6. a 7. 3 2014 (Kostarika, Parque Nacional Cahuita).