Syn.: Ranunculus circinatus Sibth., Ranunculus aquatilis var. circinatus (Sibth.) With., Ranunculus aquatilis var. orbiculatus Schum., Batrachium caespitosum sensu S. F. Gray, Ranunculus stagnatilis Wallr., Ranunculus aquatilis var. stagnatilis (Wallr.) DC., Batrachium foeniculaceum (Gilib.) Krecz.
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Batrachium circinatum
Rozšíření: Rozšířen od západní, střední a východní Evropy po severní a východní Asii. U nás roste především v teplých oblastech, v nížinách a pahorkatinách celého území.
Ekologie: Roste v rybnících, tůních, vodních příkopech a starých říčních ramenech, v mělkých vodách i v hloubkách přes 1,5 m. Kvete od května do srpna.
Popis: Vytrvalá, někdy pouze jednoletá až 250 cm dlouhá bylina. Lodyha jednoduše větvená, lysá. Má pouze tuhé, niťovité, řapíkaté, v obrysu okrouhlé listy, 0,8–1,5 cm v průměru, 3–5krát kratší než příslušný lodyžní článek, po vytažení z vody se neslehávají. Květy vyrůstají jednotlivě na dlouhých stopkách z úžlabí listů, květní lůžko kuželovité. Kalich pravidelný, pětičetný, kališní lístky maximálně 6 mm dlouhé, odstávající. Koruna pětičetná, korunní lístky bílé, na bázi se žlutou skvrnou, 6–12 mm dlouhé, obvejčité, na okraji se překrývají. Plodem je nažka.
Ohrožení a ochrana: Z hlediska ohrožení je lakušník okrouhlý zařazen mezi ohrožené druhy naší květeny (C3).
Batrachium circinatumBatrachium circinatum
Batrachium circinatumBatrachium circinatum
Batrachium circinatum
Fotografováno dne 16. 7. 2006 (Lány).