Syn.: Bauhinia linnaei Ali
Česká jména: valina (Presl 1846), bauhinie (Mareček 1994)
Čeleď: Caesalpiniaceae Klotzsch et Garcke – sapanovité; Fabaceae Lindl. – bobovité
Bauhinia acuminata
Rozšíření: Druh je původní pravděpodobně na Filipínách a ostrovech Jáva a Borneo, avšak vzhledem k tomu, že je již velmi dlouho v kultuře, vyskytuje se v celé jihovýchodní Asii, byl zavlečen také do Indie, severní Austrálie, západní tropické i jižní Afriky, také na Havajské ostrovy.
Ekologie: Součást lemů a světlin tropických deštných lesů, vyskytuje se většinou ve středních polohách, ale roste i na osluněných horských svazích. Snáší polohu na plném slunci i polostín, preferuje hlubší půdy s pH 5,5–6,5. V příznivých podmínkách kvete po celý rok a mimořádně silně a sladce voní.
Bauhinia acuminata
Popis: Větší keř, až 300 cm vysoký, letorosty jsou lysé, s křivolakým růstem. Řapíky jsou 2,5–4 cm dlouhé, listové čepele vejčité až srdčité, 9–12 cm dlouhé a 8–12,5 cm široké, na bázi srdčité, celokrajné, z 1/3–2/5 rozeklané do dvou laloků, listy jsou na líci lysé, na rubu šedavě pýřité. Květenství tvoří řídké hrozny vyrůstající z paždí listů; listeny a listence jsou pýřité, květní stopky krátké; kalich má 5 krátkých cípů; okvětní lístky jsou čistě bílé, obvejčité až eliptické, 3,5–5 cm dlouhé; tyčinek je 10 ve dvou kruzích, jsou 1,5–2,5 cm dlouhé, se žlutými prašníky, pestík je kratší a nedosahuje větší délky než 1,5–2 cm. Plodem je přímý či lehce zakřivený lusk, 6–12 cm dlouhý a asi 1,5 cm široký, s vybíhající špičkou a hrbolatou hranou u švu. Semen je 5–12, jsou plochá, dosahují průměru 8-10 mm.
Využití: Jde o oblíbený zahradní keř, který je často vysazován v parcích. Tento druh bauhinie se totiž nejlépe v kultuře množí (řízky), je nenáročný a dobře snáší seřezávání. Využívá se i v lidové medicíně, odvar z kůry či listí se v jihovýchodní Asii podává při chorobách horních dýchacích cest a astmatu. Povařením kořenů v rostlinném oleji se získává prostředek k ošetření popálenin a ekzémů. Vědecké studie opakovaně prokázaly, že extrakt z listů má významnou antihistaminovou aktivitu a může tudíž ovlivnit léčbu astmatu i dalších alergických stavů.
Bauhinia acuminata
Bauhinia acuminata
Bauhinia acuminata
Bauhinia acuminata
Fotografováno v lednu 2012 (Thajsko, ostrov Ko Chang, vodopád Klong Plu).