Syn.: Bauhinia kappleri Sagot, Bauhinia krugii Urb., Bauhinia porosa Baill., Bauhinia punctiflora Baker, Bauhinia richardiana Voight, Caspareopsis monandra (Kurz) Britton et Rose
Česká jména: valina (Presl 1846), bauhinie (Mareček 1994)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Bauhinia monandra
Rozšíření: Pochází z Madagaskaru a jihovýchodní Asie. Pěstovaný v mnoha tropických oblastech světa, snadno zplaňuje, dnes se vyskytuje i v tropické Americe (jih USA, země Střední Ameriky, Antily, sever Jižní Ameriky). V některých zemích je dokonce invazivní (severovýchodní Austrálie, Oceánie, Polynésie, Havajské ostrovy aj.). Rod Bauhinia obsahuje asi 200 druhů tropických dřevin.
Ekologie: Tropické lesy, lesní lemy, ale také okraje cest a okolí lidských sídel, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 500 m.
Bauhinia monandraBauhinia monandra
Bauhinia monandra
Popis: Stálezelený keř nebo malý strom 3–15 m vysoký. Borka je šedá, hladká, na starších stromech šupinatá a zbarvuje se červenohnědě. Listy střídavé, řapíkaté, 7–15 cm dlouhé a přibližně stejně široké, na vrcholu rozštěpené do 2 oblých laloků zářezem vedeným do třetiny až poloviny délky listu, na bázi srdčité až zaokrouhlené, mají 11–13 hlavních žil. Kalich z jedné strany rozštěpený. Květy o průměru 6–12 cm po několika v axilárních nebo terminálních hroznech, korunní lístky rozprostřené, obvejčité se zvlněnými okraji, na bázi nehetnaté, po rozkvětu světle žluté, postupně růžové a purpurově skvrnité, horní korunní lístek je zbarvený výrazněji, 5 krátkých sterilních tyčinek, jediná plodná tyčinka dlouze vyčnívající spolu s bliznou z květu. Kvete po většinu roku, květy přitahují motýly a kolibříky. Plodem je plochý lusk, 15–18 cm dlouhý, kožovitý, ve zralosti hnědý nebo černý, pukají ještě na stromě, semena jsou plochá, vejčitá, tmavě hnědá, asi 14 cm dlouhá.
Využití: Bauhinia monandra se používá v Brazílii pro léčbu diabetu. Ze semen se získává olej, je zdrojem vitaminu A, obsahuje vysoké množství kyseliny linoleové a olejové. Mladé lusky, listy a také pupeny jsou někdy využívány jako zelenina.
Poznámka: Rod byl pojmenován na počest bratrů Bauhinů, švýcarských botaniků žijících v 16.–17. století. Druhové jméno monandra odkazuje na skutečnost, že květ má jedinou dlouhou plodnou tyčinku.
Bauhinia monandra
Fotografováno dne 26. 11. 2010 (Réunion, Saint Denis).