Syn.: Bauhinia genuflexa Craib, Bauhinia henryi Craib, Bauhinia rocheri H. Lév., Phanera touranensis (Gagnep.) A. Schmitz
Česká jména: valina (Presl 1846), bauhinie (Mareček 1994)
Čeleď: Caesalpiniaceae Klotzsch et Garcke – sapanovité; Fabaceae Lindl. – bobovité
Bauhinia touranensis
Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie, jehož areál se táhne v pásu od nejvýchodnější části indického státu Arunáčalpradéš a severu Barmy přes jihočínské provincie Jün-nan, Kuej-čou a Kuang-si až po Laos a severní Vietnam.
Ekologie: Roste ve světlých tropických lesích a lesních lemech, na křovinatých svazích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1200 m. Kvete od března do června.
Bauhinia touranensis
Popis: Dřevitá liána s úponkami. Listy jsou řapíkaté, v obrysu skoro okrouhlé, 3,5–6 cm dlouhé a 4–6,5 cm široké, na bázi srdčité, na vrcholu vykrojené do 1/6–1/5 čepele do dvou tupých či zaokrouhlených laloků, většinou lysé, jen na rubu na žilkách chlupaté, se 7–9 žilkami; palisty jsou opadavé. Květenství je terminální, latnaté, složené z 2–4 chocholíků, 6–9 cm dlouhé, jemně chlupaté; listeny jsou 6–9 mm dlouhé, zašpičatělé; poupata květů jsou elipsoidní až kulovitá, zrzavě chlupatá; kališních lístků je 5, jsou vejčité, 3–5 mm dlouhé; korunní lístky jsou skoro okrouhlé či obvejčité, nehetnaté, asi 6 mm dlouhé, nazelenalé až žlutobílé; fertilní tyčinky jsou 3, nitky jsou lysé, stamonidií je 7. Plodem je lusk, 12–16 cm dlouhý a 3–3,5 cm široký, lysý.
Bauhinia touranensis
Bauhinia touranensis
Bauhinia touranensis
Bauhinia touranensis
Bauhinia touranensis
Fotografovala Věra Svobodová, dne 3. 4. 2011 (Vietnam, ostrov Cát Bà).