Syn.: Beaucarnea inermis (S. Watson) Rose, Beaucarnea tuberculata Roezl, Dasylirion inerme S. Watson, Dasylirion recurvatum (Lem.) J. F. Macbr., Nolina recurvata (Lem.) Hemsl., Pincenectitia tuberculata Lem.
Čeleď: Agavaceae Endl. – agavovité; Asparagaceae Juss. – chřestovité
Beaucarnea recurvata
Rozšíření: Pochází z východního Mexika, ze států Tamaulipas, Veracruz a San Luis Potosí.
Ekologie: Ve své domovině roste v suchém klimatu mexické polopouště. Jako zásobárna vody pro časy suchého období slouží rozšířený kmínek (kaudex) – velké rostliny mohou vyžít ze zásob vody až 1 rok. Je to velmi pomalu rostoucí rostlina. Může dosáhnout vysokého věku, v Mexiku je zaznamenán 350 let starý exemplář.
Beaucarnea recurvataBeaucarnea recurvata
Popis: Je to stálezelená vytrvalá rostlina vzhledem připomínající palmy, chudě větvená, dorůstající 8–10 m výšky. Kmen je na bázi nápadně rozšířený (kaudex), jeho průměr může dosáhnout až 4 m. Borka je vrásčitá, šedavě hnědé barvy. Na vrcholu kmene jsou nahloučeny čárkovité listy, kterou jsou až 1 m dlouhé a asi 2 cm široké, obloukovitě převislé, s pilovitým okrajem, kožovité, tmavě zelené. Květenstvím jsou vzpřímené bohaté laty drobných bělavých květů na krátkých stopkách. Plody jsou podlouhlé, tvrdé, asi 1 cm dlouhé.
Využití: Často se pěstuje jako okrasná kontejnerová rostlina, v bezmrazých oblastech i v zahradách. Je mrazuodolná do -5 °C a roste nejlépe na plném slunci. Při pěstování v kontejneru dorůstá výšky až 2 m, pěstuje se i jako bonsaj. Kvetou jen rostliny starší 10 let, v tropickém klimatu.
Beaucarnea recurvata
Beaucarnea recurvata
Beaucarnea recurvata
Beaucarnea recurvata
Fotografováno dne 15. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Oahu, Koko Crater Garden).