Syn.: Begonia grewiifolia (A. DC.) Warb., Casparya grewiifolia A. DC., Casparya grewiifolia var. jamesoniana A. DC., Casparya longirostris (Benth.) A. DC., Isopteris longirostris (Benth.) Klotzsch, Isopteryx longirostris (Benth.) Klotzsch, Semibegoniella jamesoniana (A. DC.) C. DC., Semibegoniella sodiroi C.DC.
Česká jména: kysala (Presl 1846), begónie, kysala (Mareček 1994)
Čeleď: Begoniaceae C. A. Agardh – kysalovité

Begonia longirostris

Rozšíření: Druh severozápadu Jižní Ameriky, vyskytuje se v andské oblasti Ekvádoru a v západní Kolumbii (Cordillera Occidental).

Ekologie: Roste v mlžných horských lesích, často na březích vodních toků, ale i kolem stezek a cest, v nadmořských výškách zhruba od 1200 až do 2500 m.

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 50–100 cm dlouhou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, kopinaté až eliptické, 6–9 cm dlouhé a 2–3 cm široké, na bázi nesymetrické, srdčité, po okraji pilovité, někdy i 2krát pilovité, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, na líci roztroušeně štětinatě chlupaté, na rubu lysé, jen na žilkách načervenale chlupaté. Květy jsou červené; listeny jsou obvejčité, barevné, opadavé; samčí květy vyrůstají v chudém vrcholičnatém květenství, mají 2 kališní a 2 korunní lístky, tyčinek je 8; samičí květy vyrůstají jednotlivě z úžlabí horních listů, mají 3 kališní a (2–)3 korunní lístky, které jsou obvejčité, na vrcholu vykrojené. Plodem je tobolka, která je 3křídlá, lysá.

Begonia longirostris
Begonia longirostris
Begonia longirostris
Begonia longirostris
Begonia longirostris

Fotografováno dne 7. 4. 2019 (Ekvádor, provincie Pichincha, okolí Mindo).