Syn.: Begonia crassicaulis (A. DC.) Warb., Begonia pachyrhachis L. B. Sm. et Wassh., Begonia trigonocarpa Ridl., Casparya multangula (Blume) A. DC., Casparya crassicaulis A. DC., Platycentrum multangulum (Blume) Miq., Sphenanthera multangula (Blume) Klotzsch
Česká jména: kysala (Presl 1846), begónie, kysala (Mareček 1994)
Čeleď: Begoniaceae C. A. Agardh – kysalovité
Systematické zařazení: Begonia sect. Sphenanthera (Hassk.) Warb.
Begonia multangula
Rozšíření: Indonéský druh, vyskytuje se na ostrovech Sumatra a Jáva (právě odtud byl pro vědu i popsán), zasahuje také na souostroví Malé Sundy.
Ekologie: Roste v tropických horských lesích, často se objevuje na březích vodních toků, v nadmořských výškách zhruba od 700 až do 2500 m.
Begonia multangula
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 50–150 cm dlouhou, dužnatou, lysou nebo chlupatou. Palisty jsou kopinaté, až 4 cm dlouhé, lysé nebo chlupaté; listy mají řapíky 17–25 cm dlouhé, lysé nebo chlupaté, čepele jsou nesymetricky široce vejčité až skoro okrouhlé, s 5–7 trojúhelníkovitými laloky, (15–)24–35 cm dlouhé a (15–)20–30 cm široké, na bázi srdčité, po okraji zubaté, lysé nebo řídce chlupaté, s žilnatinou dlanitou. Květy vyrůstají na dlouhých stopkách v úžlabí listů ve svazečcích, samčí a samičí květy vykvétají současně; listeny jsou eliptické asi 1,5 cm dlouhé, opadavé; samčí květy mají stopky 15–25 mm dlouhé, lysé nebo chlupaté, okvětní lístky jsou 4, bílé nebo světle růžové, vnější okvětní lístky jsou široce vejčité, 20–25 mm dlouhé a asi 20 mm široké, na rubu jsou chlupaté, vnitřní jsou spíše eliptické, 15–20 mm dlouhé a 15 mm široké, lysé, tyčinek je mnoho, jejich nitky jsou nestejné, prašníky jsou eliptické, až 1,5 mm dlouhé; samičí květy mají stopky asi 10 mm dlouhé, okvětních lístků je 5–6, jsou bílé, 18–20 mm dlouhé a 11–14 mm široké, čnělky jsou 3, žlutozelené, asi 4 mm dlouhé. Plodem jsou dužnatá 3pouzdrá tobolka, se 3 dužnatými hřebínky, zelená nebo červená, dosahuje 15–18 mm v průměru.
Poznámka: Rod Begonia je velmi početný a taxonomicky nesnadný, odhaduje se, že čítá zhruba 1600 druhů z tropických oblastí obou zemských polokoulí. Jen na ostrově Sumatra (odkud pochází i zde představovaný druh) roste 52 zástupců tohoto rodu.
Begonia multangula
Begonia multangula
Begonia multangula
Begonia multangula
Fotografoval Mário Duchoň, dne 10. 3. 2013 (Indonésie, Sumatra, úpatí Gunung Kerinci).