Syn.: Acunna lanceolata Ruiz et Pav., Acunna lanceolata Cav. ex DC., Acunna oblonga Ruiz et Pav., Bejaria antioquiae B. Fedtsch. et Basil., nom. illeg., Bejaria boliviensis B. Fedtsch. et Basil., Bejaria coarctata Bonpl., Bejaria densa Planch. ex Herincq, Bejaria discolor Benth., Bejaria glauca Bonpl., Bejaria guatemalensis Camp, Bejaria hintonii Camp, Bejaria hispida Poepp. et Endl., Bejaria laevis Benth., Bejaria lanceolata (Ruiz et Pav.) Pers., Bejaria lindeniana Hérincq, Bejaria mexicana Benth., Bejaria oblonga (Ruiz et Pav.) Pers., Bejaria parvifolia Rusby, Bejaria pedunculata M. Martens et Galeotti ex Mansf. et Sleumer, nom. inval., Bejaria subserrata B. Fedtsch. et Basil., Jurgensenia mexicana Turcz.
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Bejaria aestuans
Rozšíření: Druh s rozsáhlým areálem v tropech Nového světa. Jedna arela se rozkládá ve Střední Americe od jižního Mexika po západ Nikaraguy, dále je areál přerušen až do Panamy. Jihoamerická část areálu leží především na hřebenech And a zasahuje na jih do Bolívie, na východ do Venezuely. Udává se rovněž z oblasti výskytu tepui na Guyanské plošině, zasahuje i Guyany a severní Brazílii.
Ekologie: Roste v horských, zejména mlžných lesích, ale i v křovinatém páramo a na pastvinách. Lokality leží v nadmořských výškách (300–)1000–3000(–3500) m.
Bejaria aestuans
Popis: Stálezelený stromek 5–6 m vysoký; vyzrálé větve jsou lysé, letorosty jsou hranaté, hustě plstnaté, olysávají. Listy jsou střídavé, s řapíkem 0,5–1 cm dlouhým, tence křídlatým a v mládí hustě rezavě chlupatým, čepel je vejčitě kopinatá, 2–4,5 cm dlouhá a 0,8–1,5 cm široká, v mládí chlupatá, olysávající, na bázi klínovitá, celokrajná, špičatá nebo zašpičatělá. Květenství tvoří hrozen 10–20 obvykle 7četných květů, jeho vřeteno je hustě chlupaté; listeny a listence jsou podlouhlé, 2–5 cm dlouhé; květní stopky jsou 1,5–2,4 cm dlouhé; kalich je srostlý, jen 2–3 mm dlouhý, s vejčitými cípy; koruna je nálevkovitá, 1,5–1,7 cm dlouhá, růžová až karmínová, korunní lístky jsou volné, obvejčité, střechovitě uspořádané; tyčinek je 10–20, jsou 1,3–1,4 cm dlouhé, vyniklé; semeník je svrchní, obvykle 7pouzdrý, čnělka je 2,1–2,8 cm dlouhá. Plodem je téměř kulovitá tobolka 7–8 mm dlouhá.
Bejaria aestuans
Bejaria aestuans
Bejaria aestuans
Bejaria aestuans
Bejaria aestuans
Bejaria aestuans
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 1. 2016 (Venezuela, Sierra Nevada de Mérida, svahy Pico Bolívar).