Syn.: Bellevalia pieridis (Holmboe) Feinbrun, Hyacinthus nivalis (Boiss. et Kotschy) Baker, Hyacinthus pieridis Holmboe
Čeleď: Asparagaceae Juss. – chřestovité; Hyacinthaceae Batsch – hyacintovité
Bellevalia nivalis
Rozšíření: Východomediteránní druh, který se vyskytuje zřejmě jen na Kypru, v Libanonu a Sýrii. Byl popsán ze Sýrie. Podle Jindřicha Chrtka a Bohumila Slavíka (Contribution to the flora of Cyprus 3., in Flora Mediterranea 1994) jsou populace obecně řazené k druhu Bellevalia nivalis z nížinných oblastí Kypru (konkrétně od Paralimni v oblasti Famagusty) odlišné od vysokohorských populací na asijském kontinentu. Navrhovali proto pro tyto rostliny jméno Bellevalia pieridis (Holmboe) Chrtek et B. Slavík. Toto hodnocení je nejisté, není ani znám vztah samotných kyperských populací nížinných s horskými. Na našich snímcích jsou zachyceny exempláře z vyšších poloh Kypru.
Ekologie: Roste na křovinatých stráních a svazích, nejčastěji v pásmu pahorkatin a hor. Kvete od března do dubna.
Bellevalia nivalis
Popis: Drobný geofyt s podzemní cibulkou dosahující až 2 cm v průměru. Všechny listy v počtu (2–)4–5 jsou přízemní, dlouze kopinaté až trávovité, až 1 cm široké, na okraji drobně brvité, stvoly jsou přímé, často načervenalé, vyrůstají obvykle jednotlivě. Terminální květenství je hroznovité, 8–20květé, listeny jsou krátké, trojúhelníkové, květy jsou krátce stopkaté, koruny trubkovité, až 1 cm dlouhé, 6četné, bělavé, prašníky temně modré, dosahují okraje koruny. Plodem je tobolka až 5 mm dlouhá.
Poznámka: Rod Bellevalia zahrnuje přibližně 65 druhů z Mediteránu a jihu Střední Asie. Byl pojmenován na počest francouzského botanika Pierra Richera de Bellevala (1564–1632).
Bellevalia nivalisBellevalia nivalis
Bellevalia nivalis
Bellevalia nivalis
Bellevalia nivalis
Fotografováno ve dnech 27. a 29. 3. 2010 (Kypr, Lemesos Forest a poloostrov Akamas).