Syn.: Bellevalia abortiva (Cavalier) Gren., Bellevalia pendulina Chiov., Bellevalia syriaca Herb., Bellevalia trifoliata var. abortiva (Cavalier) Nyman, Bellevalia trifoliata var. pendulina (Chiov.) Fiori, Hyacinthus abortivus Cavalier, Hyacinthus syriacus (Herb.) Baker, Hyacinthus trifoliatus Ten., Leopoldia abortiva Jord. ex Nyman
Čeleď: Asparagaceae Juss. – chřestovité

Bellevalia trifoliata

Rozšíření: Střední a východní Mediterán – vyskytuje se v oblasti od jihovýchodní Francie (jen v departementu Var) a jižní Itálie přes Řecko až po západní Turecko a Kypr, je uváděn i ze západní Sýrie a Izraele.

Ekologie: Roste v křovinách, v lesních lemech, ale i v olivových sadech, na úhorech a pastvinách, na půdách suchých, spíše zásaditých, obvykle v pásmu nížin, ale stoupá i do pahorkatin. Kvete od března do května.

Bellevalia trifoliata

Popis: Geofyt s podzemní cibulkou, v květu 25–40(–60) cm vysoký, všechny listy (většinou tři – jak naznačuje i druhové jméno, ale mohou se objevit i ve vyšším počtu) jsou přízemní, vzpřímené, úzce podlouhlé, 10–42 cm dlouhé a 0,9–2,7 cm široké, svou délkou přesahují květenství, stvol je přímý. Terminální květenství je hroznovité, 10–40květé, květy jsou stopkaté, okvětí je trubkovité až úzce zvonkovité, 9–16 mm dlouhé, se 6 cípy, bělavé, na bázi nafialovělé, později nahnědlé, do 3/4 srostlé; prašníky jsou fialové. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Ve Francii je druhem zákonem chráněným.

Bellevalia trifoliataBellevalia trifoliata
Bellevalia trifoliata
Bellevalia trifoliata

Fotografováno dne 28. 3. 2010 (Kypr, British Sovereign Base Area of Akrotiri).