BENCOMIA CAUDATA (Ait.) Webb et Berthel.

Syn.: Poterium caudatum Ait.
Čeleď: Rosaceae – růžovité

Bencomia caudata

Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů, vyskytuje se poměrně vzácně jen na ostrovech Tenerife a Gran Canaria. Je uváděn i z portugalské Madeiry – zda však pravděpodobně není původní.

Ekologie: Roste vzácně v borových a vavřínových lesích, často na skalách a kamenitých svazích, v pásmu od 600 až do 1500 m n. m. Kvete od února do května.

Popis: Dvoudomý keř, 2–4 m vysoký. Řapíkaté listy jsou nahloučeny na konci větví, dosahují délky až 30 cm, jsou zpeřené, s 7–11 vejčitými lístky, které jsou krátce řapíčkaté, pilovitě vroubkované, chlupaté; palisty jsou přítomné. Květenství je jehnědovité, až 40 cm dlouhé, většinou nevětvené. Plody jsou dužnaté, kulovité až elipsoidní, o průměru 4–5 mm.

Ohrožení a ochrana: Z hlediska ohrožení je Bencomia caudata zařazena Červeným seznamem IUCN (2017) k druhům potenciálně ohroženým (NT).

Poznámka: Rod Bencomia patří k velmi pozoruhodným makaronéským zástupcům čeledi Rosaceae, kromě toho rodu zde najdeme ještě příbuzné rody Marcetella a Dendriopoterium. Samotný rod Bencomia je v Makaronésii zastoupen čtyřmi druhy, z nichž většina je velmi vzácná. Bencomia caudata je nejčastějším druhem, ale ani u něj se rozhodně nedá hovořit o hojném výskytu.

Bencomia caudata
Bencomia caudataBencomia caudata
Bencomia caudataBencomia caudata

Fotografováno ve dnech 29. 3. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Los Organos de Aguamansa) a 12. 6. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Gran Canaria, Los Tiles de Moya).