Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Bencomia exstipulata
Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů, vyskytuje se dosti vzácně pouze na ostrovech Tenerife a La Palma.
Ekologie: Roste v horských oblastech obou ostrovů, v horní části borových lesů, ale také na skalnatých a kamenitých svazích vyšších poloh, v nadmořských výškách od 2000 do 2100 m.
Bencomia exstipulata
Popis: Bohatě větvený, většinou jednodomý keř dosahující výšky 50–200 cm. Listy jsou řapíkaté, zpeřené, se 7–9 lístky, které jsou přisedlé, vejčité, na bázi nesouměrné, po okraji vroubkované až pilovité, na líci tmavě zelené, lesklé, žláznatě chlupaté, na rubu plstnatě chlupaté; palisty chybí. Samčí květenství jsou jednoduchá, samičí větvená. Plody jsou kulovité, dužnaté, o průměru okolo 5 mm.
Záměny: Podobný a rovněž na Tenerife dokonce poněkud hojněji rostoucí druh Bencomia caudata se odlišuje především přítomností palistů a lístky krátce řapíčkatými.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2011) řadí tento keř ke zranitelným druhům (VU). Ve Španělsku je chráněn zákonem, je uveden rovněž v mezinárodní Úmluvě o ochraně evropských planě rostoucích rostlin, volně žijících živočichů a přírodních stanovišť (Bernská úmluva).
Bencomia exstipulata
Bencomia exstipulata
Bencomia exstipulata
Bencomia exstipulata
Bencomia exstipulata
Fotografovala Věra Svobodová, dne 24. 5. 2018 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, okolí Pico de Teide, Centro de Visitantes de El Portillo).