Syn.: Crocodilodes grandifolium (DC.) Kuntze, Crocodilodes multijugum (DC.) Kuntze, Stobaea grandifolia DC., Stobaea multijuga DC.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Berkheya multijuga
Rozšíření: Endemit jihoafrických Dračích hor (Drakensberg), vyskytuje se v Lesothu a sousedících oblastech jihoafrických provincií Free State, KwaZulu-Natal a Eastern Cape.
Ekologie: Roste na horských trávnících, často v mokřinách a na březích vodních toků, kde vytváří menší souvislé porosty. V jižní Africe kvete od prosince do března.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 40–60(–180) cm dlouhou, chlupatou, v horní části větvenou. Přízemní listy vyrůstají v růžici, jsou v obrysu podlouhlé, 15–40 cm dlouhé a 5–10(–20) cm široké, peřenosečné, s 10–20 páry úkrojků, které jsou kopinaté až trojúhelníkovité, na okraji zubaté, ostnité, na líci řídce chlupaté, zelené, na rubu stříbřitě plstnaté, lodyžní listy jsou střídavé, přisedlé, poněkud menší. Úbory dosahují průměru 5–8 cm, vnější zákrovní listy jsou delší než vnitřní, úzce kopinaté, po stranách se 2–4 páry ostnitých zubů, na vrcholu jsou špičaté, ostnité; jazykovité i trubkovité květy jsou žluté. Plodem je nažka, která může být až 3 mm dlouhá.
Využití: Pěstuje se v zahradách jako zajímavá trvalka.
Berkheya multijuga
Berkheya multijuga
Berkheya multijuga
Berkheya multijuga
Berkheya multijuga
Fotografováno dne 25. 6. 2017 (Německo, Drážďany, botanická zahrada).