Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Berkheya robusta

Rozšíření: Druh jihovýchodní Afriky, vyskytuje se v jižním Mosambiku, Svazijsku a ve východních provinciích Jihoafrické republiky.

Ekologie: Roste v křovinaté savaně, často v blízkosti skalnatých stanovišť.

Berkheya macrocephala

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 1–2 m dlouhou, v horní části větvenou, řídce chlupatou, olistěnou. Listy jsou střídavé, přisedlé, v obrysu podlouhle eliptické, 7–16(–20) cm dlouhé a 3–6(–10) cm široké, peřenolaločné, obvykle se 3–6 laloky po každé straně, laloky jsou celokrajné až zubaté, s ostny až 6 mm dlouhými, na líci jsou listy řídce chlupaté, na rubu šedavě až bíle plstnaté. Úbory vyrůstají po několika na konci větví, dosahují průměru 5–7 cm; zákrovní listeny jsou 14–22 mm dlouhé a 4–8 mm široké, kopinaté, zubaté s ostnitými zuby, ostny jsou 2–4 mm dlouhé, vnitřní listeny jsou užší, jejich ostny jsou menší; jazykovité květy jsou žluté, liguly jsou 10–20 mm dlouhé a 2–5 mm široké, na vrcholku mělce 4zubé, trubkovité květy jsou 8–10 mm dlouhé, žluté. Plodem je nažka, 2–3 mm dlouhá, s chmýrem.

Záměny: Poněkud podobné a ve východní části Jihoafrické republiky se rovněž vyskytující druhy Berkheya latifolia a Berkheya radula mají lodyhu křídlatou.

Berkheya robusta
Berkheya robusta

Fotografováno dne 9. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Blyde River Canyon, Pinnacle).