Syn.: Sium erectum Huds., Sium angustifolium L., Sium cicutarium Kit. ex Willd., Berula angustifolia (L.) Mert. et Koch
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Berula erecta
Rozšíření: Evropa, na severu až do jižního Švédska, dále západní a střední Asie, Severní Amerika. V ČR se vyskytuje v nižších nadmořských výškách, roztroušeně v severní polovině Čech, dále na jižní a střední Moravě. Zcela chybí v jižních (výjimkou je Horažďovicko) a nezápadnějších Čechách.
Berula erecta

Berula erecta

Ekologie: Břehy potoků a kanálů, vzácně ve stojatých vodách. Nejčastěji v pomalu tekoucích mezotrofních až eutrofních vodách. Dále na písčitých humózních půdách, snáší i dočasné vysušení. Kvete v červnu a červenci.
Popis: Vytrvalé, lysé byliny s dutou lodyhou. Listy řapíkaté, jednoduše lichozpeřené, lístky na okraji zubaté. Submerzní listy lichozpeřené, s úzce čárkovitými lístky a velmi redukovanou čepelí. Okolíky složené, vypouklé. Obaly a obalíčky vyvinuty; listeny zubaté, nejčastěji trojklané. Květy oboupohlavné, pravidelné. Kališní cípy patrné, šídlovité. Korunní lístky v obrysu srdčité, ve vrcholu mělce vykrojené. Dvounažky téměř kulovité, z boku smáčklé, dlouze stopkaté.
Ohrožení a ochrana: Z hlediska ohrožení je potočník vzpřímený v České republice hodnocen jako vzácnější taxon vyžadující další pozornost (C4a). Na Slovensku patří k méně dotčeným druhům (LC).
Berula erecta
Berula erecta
Fotografováno dne 17. 8. 2009 (v náhonu v Chrudimi).