Syn.: Betonica alpina Mill., Betonica flava St.-Lag., Betonica jacquinii Gren. et Godr., Betonica lutea Lam., Betonica orphanidea Heldr. ex Boiss., Sideritis alopecuros (L.) Scop., Stachys alopecuros (L.) Benth., Stachys godronii (Rouy) Rouy ex Prain, Stachys jacquinii (Gren. et Godr.) Fritsch, Stachys javorkae Pénzes
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Betonica alopecuros
Rozšíření: Horská rostlina, vyskytuje se v evropských pohořích, zejména na jihu kontinentu. Areál zahrnuje Pyreneje, Alpy, Apeniny a hory Balkánského poloostrova včetně řeckého Peloponésu. V areálu někteří badatelé rozlišují několik nepříliš odlišných poddruhů.
Ekologie: Provází horské trávníky, zejména na čerstvě vlhkých, kamenitých půdách, ale i kamenité sutě a lavinové žlaby, dává přednost vápencovému nebo dolomitovému podloží. Lokality leží v montánním až subalpínském stupni v nadmořských výškách 300–2300 m.
Betonica alopecuros
Popis: Vytrvalá bylina s vertikálním oddenkem, dorůstá výšky 20–50 cm; lodyhy jsou přímé, 4hranné, zejména na hranách brvité. Listy jsou vstřícné, z větší části nahloučené v přízemní růžici, lodyžních je nemnoho; lodyžní jsou téměř přisedlé. Květenství je krátce válcovitý koncový lichopřeslen; listeny jsou kopinaté; květy jsou přisedlé, souměrné; kalich je zvonkovitý, 7–9 mm dlouhý, s 5 zuby 2–3 mm dlouhými; koruna je pyskatá, 1,2–1,6 cm dlouhá, světle žlutá, horní pysk je dvouzubý, dolní trojlaločný; tyčinky jsou 4; semeník tvoří 2 srostlé plodolisty. Plody jsou tvrdky.
Poznámka: Mnozí autoři i v současnosti neuznávají samostatnost rodu bukvice (Betonica) a druh klasifikují v rodu čistec (Stachys).
Betonica alopecurosBetonica alopecuros
Betonica alopecuros
Betonica alopecuros
Betonica alopecuros
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 17. 6. 2017 (Itálie, Dolomity, louky nad vesnicí Arabba).