Syn.: Betonica macrantha K. Koch, Betonica rosea Prien. ex Hornem., Clinopodium grandiflorum Gueldenst. ex M. Bieb., nom. inval., Stachys grandiflora (Steph. ex Willd.) Benth., nom. illeg., Stachys macrantha (K. Koch) Stearn
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Betonica grandiflora
Rozšíření: Roste na Kavkaze, v Zakavkazsku, zasahuje i do severovýchodního Turecka a severozápadního Íránu.
Ekologie: Stanovištěm jsou horské trávníky, kamenité svahy, okraje borových lesíků a křoví s bukem východním (Fagus orientalis). Lokality leží v nadmořských výškách 1600–3300 m.
Betonica grandiflora
Popis: Vytrvalá bylina vysoká 10–60 cm; lodyhy jsou přímé, 4hranné, v různé míře chlupaté. Listy jsou vstřícné, z větší části nahloučené v přízemní růžici, jejich řapík je 0,3–30 cm dlouhý, čepel je široce vejčitá až trojúhelníkovitá, 2–15 cm dlouhá a 1,5–10 cm široká, na bázi srdčitá, vroubkovaná, na vrcholu tupá, lodyžní listy (1–2 páry) bývají podobné přízemním, ale jsou téměř přisedlé. Květenství je koncové, 2–5 cm dlouhé, složené z lichopřeslenů o 10–15 květech; listeny jsou kopinaté, 0,4–1,5 cm dlouhé, s pichlavým vrcholem; květy jsou přisedlé, souměrné; kalich je zvonkovitý, 1,1–1,7 cm dlouhý, s 5 víceméně stejnými zuby; koruna je pyskatá, 3–3,5 cm dlouhá, růžově nachová; tyčinky jsou 4; semeník tvoří 2 srostlé plodolisty. Plody jsou tvrdky 3,5–4 mm dlouhé.
Poznámka: Rod bukvice (Betonica) není v současné době jednoznačně přijímán a mnozí autoři druhy sem řazené klasifikují v rodu čistec (Stachys). V tom případě není možné použít druhové epiteton grandiflora, takže platné jméno tohoto druhu je Stachys macrantha.
Betonica grandiflora
Betonica grandiflora
Fotografovala Věra Svobodová, dne 10. 9. 2017 (Gruzie, Kavkaz, Svanetie).