Syn.: Betula bhojpattra var. jacquemontii (Spach) Regel, Betula jacquemontii Spach, Betula utilis var. jacquemontii (Spach) H. J. P. Winkl.
Česká jména: bříza Jacquemontova (Mareček 1994)
Čeleď: Betulaceae S. F. Gray – břízovité

Betula utilis subsp. jacquemontii

Rozšíření: Druh Betula utilis pochází z vysokohoří jižní Asie, z oblasti táhnoucí se od Afghánistánu přes indický Kašmír a Nepál až do Bhútánu, severovýchodní Indie a jižního Tibetu, zasahuje rovněž do severovýchodní Číny (přes provincie Čching-chaj a Kan-su až po Che-pej na severovýchodě areálu). V rámci druhu jsou obvykle rozlišovány čtyři poddruhy, patří k nim i taxon Betula utilis subsp. jacquemontii, který je zaznamenán na našich snímcích. Ten pochází ze západní himálajské části areálu druhu – od Kašmíru po Nepál.

Ekologie: Roste v horských lesích, na kamenitých a skalnatých svazích, často při horní hranici lesa, v nadmořských výškách zhruba od 2500 až do 4300 m. Kvete od dubna do května.

Popis: Keř až menší strom dosahující výšky 2–15 m. Kmen je přímý, borka bílá nebo nahnědlá, letorosty jsou chlupaté, nežláznaté. Listy jsou řapíkaté, vejčité, až 8 cm dlouhé a 6 cm široké, na bázi zaokrouhlené až klínovité, po okraji nepravidelně 2krát pilovité, se 7–12 páry vedlejších žilek, na rubu žláznatě tečkované. Samčí jehnědy jsou 5–10 cm dlouhé, samičí jsou jednotlivé, stopkaté.

Využití: Listy této dřeviny se používají v Himálaji jako krmivo pro hospodářská zvířata, dřevo se zužitkovává jako palivové, borka někdy sloužívá jako střešní krytina.

Betula utilis subsp. jacquemontii
Betula utilis subsp. jacquemontii
Betula utilis subsp. jacquemontii
Betula utilis subsp. jacquemontii

Fotografováno dne 15. 5. 2019 (Dánsko, Kodaň, Statens Naturhistoriske Museum, Botanisk Have).