Syn.: Betula verrucosa subsp. oycoviensis Á. Löve et D. Löve, Betula pendula var. oycowiensis (Besser) Dippel
Česká jména: bříza ojcovská (Kubát 2002)
Slovenská jména: breza ojcovská (Goliašová et Michalková 2006)
Čeleď: Betulaceae S. F. Gray – břízovité / brezovité
Betula oycoviensis
Rozšíření: Druh s nespojitým areálem, známý z několika lokalit v Polsku, Dánsku, Švédsku, Ukrajině a snad i v Rumunsku. Předpokládán je i výskyt na Slovensku. U nás se vyskytuje na jediné mikrolokalitě v Krušných horách nad Kadaní.
Ekologie: Světlomilný druh snášející vysýchavé a chudé půdy. Jedná se o pionýrskou dřevinu surových půd. Kvete v dubnu a květnu, a to často již v druhém roce po vyklíčení.
Betula oycoviensis
Popis: Statný keř nebo malý strom dorůstající do 5 m výšky s křivolakým kmenem. Koruna je nepravidelná, hlavně při okraji olistěná. Borka bílá až šedá, na mladých prýtech červenavě hnědá, hustě pokrytá voskovými žlázkami. Na brachyblastech vyrůstá i 4–6 listů. Pupeny jsou malé, obvejcovité, lepkavé. Čepel listů je kosníkovitá, do 3 cm dlouhá a 2 cm široká, žilnatina oboustranně vyniklá, postranních žilek nejčastěji 4–5 párů, řapík červenavý. Samčí jehnědy nejčastěji po dvou na brachyblastech, samičí jehnědy vždy na brachyblastech, podpůrné šupiny s bočními laloky zpět zahnutými, širšími než střední lalok. Plodem je nažka s křídlatým lemem, který je dvakrát širší než samotné semeno.
Záměny: Podobná bříza bělokorá (Betula pendula) má na brachyblastech menší počet listů, větší listy s větším počtem párů postranních žilek a je zpravidla vyšší. Oba druhy rostou často spolu (včetně jediné naší lokality). Zejména v době květu tolik nevynikají rozdíly ve velikosti listů, avšak tvar koruny břízy ojcovské je dosti charakteristický.
Ohrožení a ochrana: Pro velkou vzácnost je u nás zařazena mezi kriticky ohrožené druhy (C1r), zákonem chráněna je v Polsku.
Poznámka: Hybridní druh, který vznikl křížením druhů Betula pendula a Betula szaferi. Druhý z rodičů se vyskytuje v jižním Polsku, lze předpokládat, že jeho areál bude větší.
Betula oycoviensisBetula oycoviensis
Betula oycoviensis
Betula oycoviensis
Betula oycoviensis
Fotografováno dne 8. 5. 2013 (u Volyně v Krušných horách).