Syn.: Betula alba var. commutata Regel, Betula alba var. elobata Fernald, Betula alba subsp. excelsa (Aiton) Regel, Betula alba subsp. latifolia (Tausch) Regel, Betula alba var. papyrifera (Marshall) Spach, Betula alba subsp. papyrifera (Marshall) Regel, Betula dahurica var. americana Regel, Betula excelsa Aiton, Betula grandis Schrad., Betula latifolia Tausch, Betula lenta var. papyrifera (Marshall) Castigl., Betula lyalliana (Koehne) Bean, Betula montanensis Rydb. ex B. T. Butler, Betula papyracea Aiton, Betula pirifolia K. Koch, Betula subcordata Rydb. ex B. T. Butler
Česká jména: bříza papírovitá (Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: breza papierovitá (Dostál 1950)
Čeleď: Betulaceae S. F. Gray – břízovité
Betula papyrifera
Rozšíření: Severoamerický druh s rozsáhlým areálem, který se táhne od Yukonu až po Newfoundland, na jih zasahuje na západě do státu Colorado, na východě do Virginie. Prakticky chybí v nejvlhčích částech kontinentu na pacifickém pobřeží. V Evropě se místy pěstuje jako okrasná dřevina.
Ekologie: Typickým stanovištěm jsou vlhké lesy na kamenitých svazích, ale i na mokřadech, obvykle v nadmořských výškách 300–900 m.
Betula papyrifera
Popis: Opadavý strom vysoký až 24(–30) m; mladá borka je bílá nebo narůžovělá, s dlouhými příčnými lenticelami, snadno odlupčivá v příčných proužcích, starší nepravidelně rozpukaná; letorosty jsou řídce žláznaté, záhy olysávající. Listy jsou střídavé; řapík je 1,5–3 cm dlouhý; čepel je vejčitá, 4–8 cm dlouhá a 2,5–5 cm široká, na bázi zaokrouhlená až mělce srdčitá, na okraji jemně pilovitá až zubatá, na vrcholu zašpičatělá, v paždí žilek s chomáčky chloupků. Jehnědy jsou nicí, válcovité, 2,5–5 cm dlouhé; šupiny jsou trojklané, 5 mm dlouhé, prostřední úkrojek je prodloužený, postranní jsou širší, směřující do stran. Plodem je křídlatá nažka, blanitý lem je užší než tělo nažky.
Betula papyrifera
Betula papyrifera
Fotografováno dne 16. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, North Thompson River PP).