Syn.: Arum tenuifolium L., Homaida tenuifolia (L.) Kuntze, Stenurus tenuifolium (L.) Salisb.
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité
Biarum tenuifolium
Rozšíření: Druh roste na Pyrenejském poloostrově, odkud přesahuje do Maroka a Alžírska, dále v Itálii včetně ostrovů (Sardinie, Sicílie), na Maltě, na Balkáně (také na Krétě) a na maloasijském pobřeží v Turecku. V areálu se rozlišuje asi 6 poddruhů.
Ekologie: Roste na pastvinách, úhorech, na travnatých světlinách v macchii, často na vápencovém podkladu a na lateritických půdách typu terra rossa. Zobrazený typ kvete na podzim, listy se vyvíjejí po odkvětu.
Biarum tenuifolium
Popis: Vytrvalá hlízovitá jednodomá bylina; hlíza je shora zploštělá, 2–6 cm v průměru, hnědá. Listy vyrůstají přímo z hlízy, jsou řapíkaté; čepel je masitá, čárkovitě kopinatá, podlouhlá až kopisťovitá, 2,5–50 cm dlouhá a 0,2–2 cm široká, na bázi klínovitá až uťatá, na okraji zvlněná, na vrcholu tupá nebo špičatá; řapík je 1–8 cm dlouhý, křídlatý. Palici nese 6–10 cm dlouhý, pod zemí ukrytý stvol, chráněný papírovitými šupinovitými listeny; toulec je 2–25 cm dlouhý, špičatý nebo zašpičatělý, zelenavý, s tmavopurpurovým nádechem, na vnitřní straně často téměř celý tmavý; palice je 4–40 cm dlouhá tmavě purpurovofialová, řidčeji zelenavá nebo žlutavá; v dolní části květenství jsou květy drobné samičí s přisedlou bliznou, nad nimi jsou květy samčí, tvořené 6 tyčinkami, nejvýše jsou sterilní květy se staminodii. Za plodu je nápadné kulovité plodenství 1,5–4 cm v průměru, tvořené 15–45 bobulemi; bobule jsou elipsoidní, 3,5–9 mm dlouhé, bílé.
Poznámka: Druh je v areálu velmi proměnlivý, tvoří lokální populace s vyhraněnými morfologickými znaky. Rostliny se mohou lišit tvarem a barvou toulce i palice, rovněž vnitřním uspořádáním květů a také fenologicky (podzimní nebo jarní kvetení). Zobrazené rostliny se nejvíce blíží nominátní subsp. tenuifolium, ale v některých morfologických znacích odpovídají subsp. abbreviatum; takové rostliny by ovšem měly kvést na jaře. Variabilita vyžaduje další bádání.
Biarum tenuifolium
Biarum tenuifolium
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 21. 9. 2014 (Itálie, Apulie: Gravina di Puglia, NP Alta Murgia).