Syn.: Bidens angustissima Spreng., nom. illeg., Bidens buchtienii Sherff, Bidens cosmantha var. diversifolia Griseb., Bidens fruticulosa Meyen et Walp., Bidens grandiflora var. breviloba Kuntze, Bidens macrantha Griseb., Bidens pusilla Sherff, Coreopsis patula Willd. ex Sherff, nom. inval.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et C. Presl – hvězdnicovité
Bidens andicola
Rozšíření: Jak již vyplývá z druhového jména, vyskytuje se v jihoamerických Andách od západní Venezuely přes Kolumbii, Ekvádor, Peru a Bolívii až do severní Argentiny.
Ekologie: Provází horské lesy a formaci páramo, která na ni navazuje, zejména na opuštěných pastvinách, skalkách a lesních okrajích. Lokality leží v nadmořských výškách 2000–4500 m.
Bidens andicola
Popis: Vytrvalá bylina s přímou nebo vystoupavou lysou lodyhou, dorůstá výšky až 50 cm. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, 3krát lichozpeřené, v obrysu trojúhelníkovité, asi 40 cm dlouhé, odstále chlupaté, koncové úkrojky jsou hrubě pilovité. Úbory vyrůstají jednotlivě na koncích stopek až 20 cm dlouhých; zákrov je zvonkovitý, 2řadý, listeny zákrovu jsou vejčitě kopinaté, tuhé, hnědavé; jazykovité květy jsou sterilní, mají žlutou ligulu asi 1 cm dlouhou; trubkovité květy jsou oboupohlavné, žlutozelené. Nažky jsou opatřeny 3 osténkatými štětinami.
Poznámka: Vytrvalé velkokvěté dvouzubce charakterizují horskou květenu jak v Jižní a Střední Americe (vedle tohoto druhu ještě např. Bidens triplinervia nebo Bidens ostruthioides), tak květenu afrických vysokohoří (např. Bidens macroptera).
Bidens andicola
Bidens andicola
Bidens andicola
Bidens andicola
Fotografoval Mário Duchoň, ve dnech 14. 2. 2014 (Kolumbie, okolí vulkánu Nevado del Ruiz) a 10. 3. 2014 (Ekvádor, Parque nacional Sangay, El Altar).