Syn.: Bidens carpodonta Sherff, Bidens ferulifolia (Jacq.) DC., Bidens foeniculifolia DC., Bidens ludens A. Gray, Bidens procera D. Don, Coreocarpus ferulaefolia Jacq., Kerneria ferulaefolia (Jacq.) Cass.
Česká jména: dvouzubec prutolistý (Slavík-Štěpánková 2004)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Bidens ferulifolia
Rozšíření: Druh je původní ve středním a severním Mexiku, areál zasahuje až do americké Arizony. Pěstuje se jako okrasná letnička v kultuře, odtud může přechodně zplaňovat, zaznamenán byl v Německu, Polsku, také u nás (Jíloviště u Prahy).
Ekologie: Ve své domovině roste na březích vodních toků, v mokřinách, v nadmořské výšce od 900 až do 2000 m. U nás se může objevovat na skládkách a rumištích, v okolí lidských sídel a hřbitovů. Kvete v letních měsících.
Bidens ferulifolia
Popis: Krátkověce vytrvalá, avšak v našich klimatických podmínkách jen jednoletá bylina, lodyha je poléhavá až vystoupavá, až 60 cm dlouhá, dolní a střední listy jsou řapíkaté, v obrysu vejčité, 4–6 cm dlouhé, 2–3krát zpeřené, horní listy jsou přisedlé, peřenosečné, úkrojky jsou kopinaté. Úbory uspořádané v chudých vrcholičnatých květenstvích jsou dlouze stopkaté, zákrov je 2řadý, vnější zákrovní listeny jsou bylinné, kopinaté, až 6 mm dlouhé, stejně dlouhé jako vnitřní listeny, které jsou zelenohnědé. Liguly jazykovitých květů (obvykle po 5) jsou 10–17 mm dlouhé, žluté, trubkovité květy jsou též žluté, 5cípé. Plodem je nažka 4–6 mm dlouhá, zploštělá, se 2 osténky.
Využití: U nás se pěstuje jako truhlíková letnička, používá se nejčastěji k výzdobě oken a balkónů.
Bidens ferulifolia
Bidens ferulifolia
Bidens ferulifoliaBidens ferulifolia
Bidens ferulifolia
Fotografováno dne 8. 9. 2007 (Jíloviště, zplanělá na smetišti u hřbitova).