Syn.: Bidens beguinotii (Chiov.) Cufod., Coreopsis beguinotii Chiov., Coreopsis callosa Sch. Bip., nom. illeg., Coreopsis involucrata Sch. Bip. ex Walp., nom. illeg., Coreopsis pachyloma Oliv. et Hiern, Verbesina involucrata (Sch. Bip. ex Walp.) A. Rich.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Bidens pachyloma
Rozšíření: Endemit hor v severní části Etiopie v regionech Gondar, Gojjam, Shewa, Arssi a Gamo Gofa.
Ekologie: Roste na travnatých stráních, nejčastěji na okrajích křovin, dále na březích potoků, ale i na pastvinách a na polních mezích. Lokality leží v nadmořských výškách 2200–3300 m.
Bidens pachyloma
Popis: Jednoletá bylina s bohatě rozvětvenou lodyhou vysokou až 75 cm. Listy jsou řapíkaté, vstřícné, v obrysu vejčité až kopinaté, 1–2krát peřenosečné, až 10 cm dlouhé, s vejčitmi až kopinatými úkrojky, na okraji nepravidelně pilovitými až laločnatými, podél okrajů a na žilkách pýřitými. Dlouze stopkaté úbory tvoří volnou latu; zákrovní listeny jsou zelené, 0,5–1 cm dlouhé; lůžko úboru je plevkaté; jazykovitých květů bývá obvykle 8, jsou samičí, jejich ligula je asi 1,5 cm dlouhá, sytě žlutá, většinou s oranžovými skvrnkami uprostřed a na bázi; trubkovitých květů je mnoho, 4–7 mm dlouhých, oboupohlavných. Nažky jsou asi 1 cm dlouhé, černé, po stranách křídlaté, s nezřetelným chmýrem.
Poznámka: Jeden z velkokvětých etiopských dvouzubců, podobně jako další druhy, např. Bidens macroptera a Bidens prestinaria, vykvétá na konci období dešťů v polovině září, v době, kdy ortodoxní křesťané slaví nejvýznamnější liturgický svátek (meskel), spojený s příchodem tamního nového roku. Tyto dvouzubce jsou právě symbolem tohoto období a jsou považovány za národní etiopské květiny.
Bidens pachyloma
Bidens pachyloma
Bidens pachyloma
Bidens pachyloma
Fotografováno dne 28. 10. 2013 (Etiopie, Amba Giorgis).