Syn.: Bifrenaria aurea Barb. Rodr., Colax harrisoniae (Hook.) Lindl. ex Spreng., Dendrobium harrisoniae Hook., Lycaste harrisoniae (Hook.) G. Don ex Loudon, Maxillaria harrisoniae (Hook.) Lindl., Maxillaria spathacea Lindl., Stanhopea harrisoniae (Hook.) P. N. Don
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité

Bifrenaria harrisoniae

Rozšíření: Jihoamerický druh, endemit jihovýchodní Brazílie (Mata Atlântica), vyskytuje se v oblasti od brazilského státu Minas Gerais na severu až po stát Rio Grande do Sul na jihu. Druh je poměrně variabilní, byla popsána celá řada vnitrodruhových taxonů.

Ekologie: Roste epifyticky i litofyticky ve vlhkých tropických lesích, ve větvích dřevin i na skalnatých a kamenitých svazích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 700 m. Kvete od března do června.

Popis: Vytrvalá bylina s pahlízou vejcovitou, výrazně 4hranou, 6–8 cm dlouhou, ze které vyrůstá jediný list. Ten je řapíkatý, široce eliptický, 25–30 cm dlouhý, na vrcholu špičatý, poněkud kožovitý, řasnatý, tmavě zelený. Květenstvím je vzpřímený hrozen, obvykle 2(–3)květý, který je kratší než listy, vyrůstá od báze pahlízy. Květy dosahují průměru až okolo 7 cm, vnější i vnitřní okvětní lístky jsou široce eliptické až vejčité, nažloutlé, pysk je 3laločný, nafialovělý, vně lysý, uvnitř hustě chlupatý, ostruhovitá brada je žlutá. Plodem je tobolka.

Využití: V orchidejových sbírkách se objevuje dost často, jedná se o poměrně snadno kultivovatelný druh.

Ohrožení a ochrana: Druh je chráněn mezinárodní úmluvou o obchodu s ohroženými živočichy a rostlinami CITES.

Poznámka: K rodu Bifrenaria je v současnosti řazeno 21 akceptovaných druhů (POWO 2019), všechny pocházejí ze severní poloviny Jižní Ameriky, z oblasti od Kolumbie a Venezuely až po jihovýchodní Brazílii.

Bifrenaria harrisoniae
Bifrenaria harrisoniae
Bifrenaria harrisoniae

Fotografováno dne 10. 5. 2003 (Česko, Morava, kultura).