Syn.: Biophytum dormiens (Mart. et Zucc.) R. Knuth, Biophytum longiscapum Klotzsch ex R. Knuth, Biophytum mimosoides G. Don, Biophytum mimosoides Guillaumin., Oxalis dendroides Kunth, Oxalis dormiens Mart. et Zucc., Oxalis viva Willd. ex Steud., Toddavaddia dendrodes (Kunth) Kuntze
Čeleď: Oxalidaceae R. Br. – šťavelovité

Biophytum dendroides

Rozšíření: Středoamerický druh vyskytující se v oblasti od jižního Mexika přes Guatemalu, Kostariku a Kolumbii až po Ekvádor, kde jej najdeme v pobřežní i amazonské části země. Populace v Brazílii budou mít zřejmě již sekundární charakter, stejně tak na indonéské Jávě, kde tento druh unikl do volné krajiny z botanické zahrady.

Ekologie: Roste ve vlhkých smíšených lesích a křovinách, často na březích vodních toků, objevuje se také na stanovištích narušovaných lidskou činností, na kávovníkových plantážích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1400(–1900) m.

Biophytum dendroides

Popis: Vytrvalá bylina, 2–15(–25) cm vysoká, s lodyhou přímou, na bázi dřevnatějící, někdy i větvenou. Listů je (8–)15–25(–35), jsou (15–)25–50(–65) mm dlouhé a (9–)12–16 mm široké, sudozpeřené, s 9–20 páry lístků, dolní lístky jsou nejmenší, střední lístky jsou 6–7 mm dlouhé a 2–3 mm široké, na bázi uťaté a mírně asymetrické, na vrcholu tupé nebo špičaté, horní lístky mohou být o něco větší, obvejčité, špičaté. Květenství je 1–2(–3)květé, jeho stopka je 1,3–5 cm dlouhá; listeny jsou 3–7 mm dlouhé, chlupaté; květy jsou 5četné, kališní lístky jsou 4,5–8 mm dlouhé, chlupaté, korunní lístky jsou 8–9 mm dlouhé, bílé nebo narůžovělé. Plodem je vejcovitá tobolka, 1,8–3,5 mm dlouhá.

Biophytum dendroides
Biophytum dendroides

Fotografovala Věra Svobodová, dne 30. 10. 2019 (Mexico, stát Chiapas, Cascadas de Agua Azul).