Syn.: Medemia nobilis (Hildebr. et H. Wendl.) Drude
Čeleď: Arecaceae Bercht. et J. Presl – arekovité

Bismarckia nobilis
Rozšíření: Endemit Madagaskaru, vyskytuje se velmi roztroušeně na severozápadě a jihu ostrova, byl zaznamenán v provinciích Fianarantsoa, Mahajanga a Toliara. Jedná se o monotypický rod.
Ekologie: Roste v travnaté i křovinaté savaně, na pastvinách, v pásmu od pobřeží do nadmořské výšky okolo 800 m.
Bismarckia nobilis
Popis: Jednokmenná palma, dvoudomá, 10–20 m vysoká. Kmen je přímý, válcovitý, hladký, s jizvami po starých listech, u mladých rostlin dole se zbytky starých listů, dosahuje 20–30 cm v průměru. Listy vyrůstají na vrcholu kmene po 20–30, řapíky jsou 70–120 cm dlouhé, čepele v obrysu skoro okrouhlé, dosahují až 3 m v průměru, jsou řasnaté, čárkovité úkrojky v počtu 50–60 jsou 2–6 cm široké, dělené asi do třetiny délky čepele, šedozelené až skoro šedomodré nebo i téměř zcela zelené. Květenství vyrůstá mezi listy, je až 1 m dlouhé, latovitě rozčleněné. Plody jsou elipsoidní peckovičky, 4 × 3,5 cm.
Využití: Tato palma je značně dekorativní, vysazuje se v mnoha tropických oblastech světa jako okrasná rostlina. V kultuře se většinou objevují jen šedomodré exempláře, kusy se zelenými listy, které se v přírodě vyskytují rovněž, jsou žádané méně. Z kmenů této palmy se na Madagaskaru řežou prkna, listy se používají jako střešní krytina i pro košíkářství.
Poznámka: Rodovým jménem vzdali němečtí botanikové čest prvnímu německému kancléři Ottovi von Bismarckovi – bylo to v roce 1881, tedy ještě v době aktivního působení zmiňovaného státníka. Zda to souviselo s nějakou speciální Bismarckovou zálibou v rostlinách, není nám ani v nejmenším známo.
Bismarckia nobilis
Bismarckia nobilis
Bismarckia nobilis
Bismarckia nobilisBismarckia nobilis
Bismarckia nobilis
Bismarckia nobilis
Bismarckia nobilis
Bismarckia nobilis
Bismarckia nobilis

Fotografovali Ljuba Procházková, dne 1. 11. 2014 (Madagaskar, NP Isalo), a Vít Grulich, dne 22. 9. 2016 (Itálie, Palermo, botanická zahrada).