BISTORTA VIVIPARA (L.) Delarbre – rdesno živorodé / hadovník živorodý

Syn.: Polygonum viviparum L., Persicaria vivipara (L.) Ronse Decr., Bistorta ophioglossa Greene
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité

Bistorta vivipara

Rozšíření: Arkticko-alpínský druh – vyskytuje se v arktických a subarktických oblastech Evropy, Asie i Severní Ameriky, jižněji se objevuje jen v horách (Pyreneje, Jura, Alpy, Apeniny, Karpaty, hory Balkánského poloostrova, Kavkaz, Altaj, Himálaj). U nás tento druh neroste, na Slovensku se vyskytuje ve vyšších polohách Karpat.

Ekologie: V severských oblastech roste v tundře, na skalách i na březích vodních toků, v jižněji položených horách ho najdeme na skalách a kamenitých svazích, na suti a na sněhových výležiskách, v pásmu od subalpínského do niválního stupně. Ve slovenských Tatrách roste do nadmořské výšky 2520 m (Ľadový štít), v Alpách až do 3000 m, v mimoevropských oblastech může stoupat až do výšky okolo 4000 m. Vykvétá od června do srpna.

Bistorta vivipara

Popis: Morfologicky velmi variabilní vytrvalá bylina, 5–25(–45) cm vysoká. Lodyha je přímá, nevětvená, listy jsou kožovité, lysé, na okraji podvinuté, dolní listy jsou řapíkaté, vejčitě podlouhlé, lodyžní listy přisedlé, čárkovitě kopinaté. Květenství je úzce válcovité, 2–9 cm dlouhé, květy jsou 5četné, korunní lístky bílé nebo narůžovělé. V dolní části květenství se nacházejí tmavohnědé rozmnožovací pupeny. Plodem je 3hranná nažka.

Ohrožení a ochrana: Zákonem chráněný druh v Irsku.

Poznámka: Rdesno živorodé se rozmnožuje téměř výhradně vegetativně rozmnožovacími pupeny, které se vytvářejí ve spodní části květenství.

Bistorta viviparaBistorta vivipara

Fotografováno dne 19. 8. 2004 (Rakousko, Raxalpe).