Syn.: Centaurium perfoliatum (L.) E. H. L. Krause, Chironia perfoliata Salisb., Chlora perfoliata L., Gentiana perfoliata L.
Česká jména: žarcanka prorostlá (Presl 1846, Sloboda 1852, Opiz 1852), žlutnice prorostlá (Dostál 1950, Dostál 1989)
Slovenská jména: žarcanka průrostlá (Reuss 1853), blakstonka prerastená (Dostál 1950), žltavka (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité
Blackstonia perfoliata
Rozšíření: Středozemí, západní a částečně i střední Evropa – na západě od Británie přes Nizozemsko a jižní Německo až na Balkán na východě. Zavlečen i na Azorské ostrovy, do severní Argentiny a Uruguaye. Dříve byl tento druh uváděn i z Čech (např. Sloboda 1852), jednalo se však zřejmě o omyl.
Ekologie: Roste na travnatých loukách, pastvinách, v lemech křovin i lesů, také na písčinách a úhorech, při okrajích silnic a cest, obvykle v přímořském pásmu, vystupuje však i výše (maximálně do nadmořské výšky okolo 1500 m). Vykvétá od dubna až do září.
Blackstonia perfoliata
Popis: Jednoletá bylina, 10–40(–60) cm vysoká. Lodyha je přímá, oblá, jednoduchá, jen v květenství chudě větvená, lysá, ojíněná, šedozelená, přízemní vejčité listy vytvářejí růžici, lodyžní listy jsou vstřícné, široce srostlé, na bázi nezúžené, trojboce vejčité, 5–30 mm dlouhé a 14–18 mm široké. Květy jednotlivé nebo v řídkých vidlanech po 6–12, 6–8četné, kališní úšty jsou úzce kopinaté až čárkovité, 1žilné, koruny kolovité, žluté, mají (6–)8–15 mm v průměru. Plodem je tobolka.
Poznámka: Je rozlišováno několik poddruhů (B. p. subsp. serotina, subsp. grandiflora, subsp. imperfoliata), některými autory jsou tyto taxony hodnoceny jako samostatné druhy, např. B. acuminata (syn. B. perfoliata subsp. serotina).
Rodové jméno Blackstonia odkazuje na britského lékárníka Johna Blackstonea (1713–53).
Blackstonia perfoliataBlackstonia perfoliata
Blackstonia perfoliataBlackstonia perfoliata
Blackstonia perfoliata
Blackstonia perfoliata
Fotografováno dne 1. 4. 2010 (Kypr, British Sovereign Base Area of Akrotiri, jižně od slaného jezera).