Syn.: Austroblechnum penna-marina (Poir.) Gasper et V. A. O. Dittrich, Blechnum alpinum Mett., Lomaria alpina Spreng., Lomaria antarctica Carmich., Lomaria penna-marina (Poir.) Mett., Lonchitis-aspera penna-marina (Poir.) Farw., Polypodium penna-marina Poir., Spicanta penna-marina (Poir.) Kuntze, Struthiopteris penna-marina (Poir.) Maxon et C. V. Morton
Čeleď: Blechnaceae Copel. – žebrovicovité

Blechnum penna-marina

Rozšíření: Druh jihovýchodu Austrálie (New South Wales, Tasmania, Victoria), Nového Zélandu a jihu Jižní Ameriky (jižní Brazílie – na severu po stát Santa Catarina, Bolívie, Argentina – včetně Patagonie, Chile). Vyskytuje se i na některých subantarktických ostrovech (např. Tristan da Cunha, Gough, Kergueleny).
Ekologie: Roste na vlhkých trávnících a pastvinách, ve světlých lesích a na pasekách, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky 4500 m (v Andách).
Blechnum penna-marina
Popis: Kapradina s plazivým, větveným, až 30 cm dlouhým oddenkem. Listy jsou různotvaré, sterilní listy jsou rozložené, 2–15 cm dlouhé, fertilní vzpřímené, 5–25 cm dlouhé, čepel je v obrysu podlouhlá, jednoduše zpeřená, úkrojky jsou úzce kopinaté až čárkovité, zelené až bronzové. Sori pokrývají celý rub úkrojku.

Blechnum penna-marina
Blechnum penna-marinaBlechnum penna-marina

Fotografováno ve dnech 4. 10. 2003 (Arboretum MZU Brno) a 24. 6. 2009 (Botanická zahrada Liberec).